| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Od grudnia br. zawarliśmy umowę zlecenia z naszym informatykiem, który od stycznia do maja 2010 r. będzie przebywać na urlopie bezpłatnym. Czy od kwoty wynagrodzenia, które wypłacimy za wykonanie zlecenia (tj. po zakończeniu każdego miesiąca) mamy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników, czy zleceniobiorców?

Składki od przychodu ze zlecenia za grudzień br., który zostanie wypłacony w styczniu 2010 r., należy rozliczyć na zasadach dotyczących pracowników. Natomiast składki od przychodów ze zlecenia wykonywanego w czasie urlopu bezpłatnego będą Państwo zobowiązani rozliczać w sposób przewidziany dla zleceniobiorców.

Pojęcie „pracownik” do celów ubezpieczeń społecznych jest szersze niż tradycyjne. Za pracownika uważa się – zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – nie tylko osobę zatrudnioną w ramach stosunku pracy, ale również osobę, która:

  • ze swoim pracodawcą dodatkowo podpisała umowę zlecenia, umowę o dzieło albo inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy dotyczące zlecenia,
  • wykonuje na rzecz swojego pracodawcy dodatkową pracę na podstawie jednej z tych umów, mimo że podpisała ją z innym podmiotem niż pracodawca.

W związku z tym przychód z pracy na zlecenie, którą Państwa pracownik wykonuje w grudniu 2009 r., powinien być rozliczony w celach składkowych na zasadach określonych dla pracowników. Nie ma znaczenia, że przychód za ten miesiąc zostanie wypłacony w styczniu 2010 r. Jeśli w styczniu 2010 r. pracownik otrzyma również przychód ze stosunku pracy, to składki za styczeń 2010 r. należy rozliczyć od sumy przychodów z umowy o pracę i umowy zlecenia.

Inaczej należy rozliczać przychód ze zlecenia, które będzie wykonywane w trakcie urlopu bezpłatnego pracownika. W okresie urlopu bezpłatnego pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, natomiast pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za okres urlopu. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym stosunek pracy ulega zawieszeniu, dlatego osoba przebywająca na tym urlopie nie podlega w tym czasie ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia.

W związku z powyższym przychód z umowy zlecenia, którą pracownik będzie wykonywał w okresie urlopu bezpłatnego, nie będzie traktowany do celów ubezpieczeń społecznych jak przychód ze stosunku pracy. W tym przypadku obowiązek ubezpieczeń należy rozpatrywać tak, jakby umowa ta została zawarta z osobą, która nie jest z Państwa firmą związana umową o pracę.

Jeśli praca na zlecenie, którą pracownik wykonuje w czasie urlopu bezpłatnego, jest jego jedyną pracą wykonywaną w tym okresie, będzie on podlegał ubezpieczeniom:

  • obowiązkowo: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu,
  • dobrowolnie: chorobowemu (tzn. jeśli będzie chciał przystąpić do niego dobrowolnie).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »