| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Czy można zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorującego zleceniobiorcy

Od czerwca 2007 r. zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która projektuje strony internetowe. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W lutym br. przez 10 dni chorował, ale wywiązał się ze swoich obowiązków, dlatego wypłacimy mu pełne miesięczne wynagrodzenie określone w umowie zlecenia w kwocie 2300 zł. Czy w związku z tym, że zleceniobiorca chorował przez część lutego i otrzymał zasiłek chorobowy, powinniśmy zmniejszyć podstawę wymiaru składek na jego ubezpieczenia?

W lutym 2008 r. zleceniobiorca przebywał przez 12 dni na zwolnieniu lekarskim. Prawo do zasiłku chorobowego nabył tylko za 5 dni, ponieważ wcześniejszy okres choroby przypadł na okres wyczekiwania na prawo do zasiłku. W umowie zlecenia zawartej z tą osobą przyznano jej w zamian za pracę wynagrodzenie w formie finansowania kosztów nauki na studiach. Dlatego podstawą wymiaru składek na jej ubezpieczenia jest co najmniej kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy za luty br. ustalono proporcjonalnie do okresu, za jaki powinny być opłacone za tę osobę składki na ubezpieczenia, tj. za 24 dni:

1126 zł : 29 dni = 38,83 zł,

38,83 zł × 24 dni = 931,92 zł.

Podstawa wymiaru nie mogła zostać zmniejszona o cały okres niezdolności do pracy, ponieważ można ją zmniejszać tylko za czas, kiedy przysługuje prawo do zasiłku z ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna:

• art. 3 pkt 4, art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 48 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• załączniki nr 7, nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK