| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie członka rodziny

Osoba podlegająca zarówno obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jak i osoba, która zawarła umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego - są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Dopiero po takim zgłoszeniu członek rodziny uzyskuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zatem prawo odmówić sfinansowania świadczenia zdrowotnego udzielonego członkowi rodziny osoby objętej ubezpieczeniem zdrowotnym, który nie został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego. Wypada nadmienić, że jeżeli wbrew ww. obowiązkowi osoba ubezpieczająca się dobrowolnie nie zgłosi do ubezpieczenia członka rodziny - podlega karze grzywny.

Zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia należy dokonać wraz ze zgłoszeniem osoby objętej obowiązkowym (lub dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym, która zgłasza danego członka rodziny. Jednak równoczesne (tj. od tej samej daty) zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego zarówno osoby objętej obowiązkowym (dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym, jak i członka jej rodziny jest możliwe tylko wówczas, gdy już w dniu objęcia obowiązkowym (dobrowolnym) ubezpieczeniem zdrowotnym osoba najbliższa dla ubezpieczonego spełnia warunki do uznania jej za członka rodziny.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego kierowane do ZUS ma formę formularza ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób, które są zgłaszane do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem płatnika - wspomniany formularz przesyła do ZUS płatnik tych osób. Natomiast osoby, które samodzielnie odprowadzają składkę na ubezpieczenie zdrowotne i w konsekwencji nie korzystają z pośrednictwa płatnika przy zgłoszeniu do ubezpieczenia (np. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą) - samodzielnie kierują wspomniany formularz do ZUS. Na pracowniku i innej osobie zgłaszanej do ubezpieczenia zdrowotnego za pośrednictwem płatnika spoczywa obowiązek poinformowania płatnika o konieczności zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia.

Wyrejestrowanie członka rodziny

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny następuje za pośrednictwem podmiotu, który pośredniczył w zgłoszeniu danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego. A zatem np. wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika dokonuje pracodawca (oczywiście na wniosek pracownika), natomiast członek rodziny osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest wyrejestrowywany z ubezpieczenia przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność. Członkowie rodziny są wyrejestrowywani z ubezpieczenia zdrowotnego przez wypełnianie formularza ubezpieczeniowego o symbolu ZUS ZCNA.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK