| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu

Czy członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu

W spółce z o.o., w której pracuję, na podstawie uchwały wspólników 1 marca 2010 r. została powołana czteroosobowa rada nadzorcza. Członkom rady przyznano miesięczne wynagrodzenie w wysokości 600 zł. Dwóch członków rady wchodzi jednocześnie w skład komisji rewizyjnej. Czy członków rady nadzorczej należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego? Jeśli tak, od jakiej podstawy należy opłacać składki?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany miesiąc należy naliczać od przychodu wypłaconego lub postawionego do dyspozycji członka rady nadzorczej w tym miesiącu. Składki te należy wykazywać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RZA, również z kodem 22 40 xx.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej jest suma wszystkich przychodów, jakie otrzymuje z tytułu pełnionej funkcji.

Część składki na ubezpieczenie zdrowotne, w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru, płatnik powinien odliczać od ustalonej kwoty zaliczki na podatek dochodowy. Od podatku nie można odliczyć składki zdrowotnej, która została naliczona od przychodu zwolnionego z podatku dochodowego (art. 41 ust. 1 i 1a w zw. z art. 27b ust. 1 i 2 updof). Są to diety i inne należności związane z podróżą służbową (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof).

Istotne jest jednak to, że w stosunku do członków rad nadzorczych nie ma zastosowania zasada obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy (art. 83 ust. 1 w zw. z art. 85 ust. 16 ustawy zdrowotnej).

Anna P. od grudnia 2009 r. jest członkiem rady nadzorczej w spółce akcyjnej, za co otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1000 zł. Oprócz tego spółka pokrywa koszty dojazdu i zakwaterowania. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zarówno wynagrodzenie, jak i należności związane z kosztami ponoszonymi na stawienie się na posiedzeniu rady nadzorczej. Za luty 2010 r. Anna P. otrzymała wynagrodzenie w wysokości 1000 zł oraz 478 zł z tytułu zwrotu kosztów podróży, wyżywienia i noclegu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne za luty 2010 r. wynosi:

1478 zł x 9% = 133,02 zł,

1000 zł x 7,75% = 77,50 zł – składka podlegająca odliczeniu od podatku (liczona tylko od wynagrodzenia; od zaliczki nie wolno odliczyć składki zdrowotnej pobranej od należności z tytułu podróży służbowej, bo są one wolne od podatku),

133,02 zł – 77,50 zł = 55,52 zł (kwota składki zdrowotnej finansowana z dochodu ubezpieczonego).

Składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej nie wolno obniżać do wysokości zaliczki na podatek.

Gdy w spółce działa także komisja rewizyjna, to jest to organ odrębny od rady nadzorczej. Członkowie tej komisji nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku członków rady nadzorczej, którzy jednocześnie wchodzą w skład komisji rewizyjnej, składki na ubezpieczenie zdrowotne należy odprowadzać tylko od wynagrodzenia wypłacanego z tytułu funkcji pełnionej w radzie nadzorczej.

Podstawa prawna

  • art. 66 ust. 1 pkt 35, art. 73 pkt 17, art. 81 ust. 8 pkt 12, art. 83 ust. 1, art. 85 ust. 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444),
  • art. 9 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, art. 27b ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »