| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną

Jak od marca 2009 r. prowadzący działalność powinni naliczać składkę zdrowotną

Od 1 marca 2009 r. osoby prowadzące działalność pozarolniczą przez resztę roku opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w stałej wysokości 224,25 zł miesięcznie.

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest zadeklarowana kwota, jednak nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. Kwota ta jest ogłaszana przez Prezesa GUS w „Monitorze Polskim”. Składki w nowej wysokości obowiązują od 1 stycznia do 31 grudnia roku kalendarzowego.

Jednak w 2009 r. nowa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje od 1 marca 2009 r., a nie od 1 stycznia 2009 r., co jest wynikiem zbyt późnego uchwalenia ustawy. Składka w wysokości nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2008 r. włącznie z wypłatami z zysku będzie obowiązywać do 31 grudnia 2009 r. Tak ustalone przeciętne wynagrodzenie wynosi 3322,09 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób współpracujących, od 1 marca 2009 r. nie może być niższa od 224,24 zł, zgodnie z wyliczeniem:

3322,09 zł × 75% = 2491,57 zł,

2491,57 zł × 9% = 224,24 zł.

Osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, które od 1 marca 2009 r. obowiązuje nowa wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej, są:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Za styczeń i luty 2009 r. (tak jak za grudzień 2008 r.) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w trzecim kwartale 2008 r. Jest to kwota 2392,76 zł. W okresie od grudnia 2008 r. do lutego 2009 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może być więc niższa od kwoty 215,35 zł, zgodnie z wyliczeniem:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »