| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Od 1 marca br. obowiązują również zupełnie nowe zasady zmniejszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych w przypadku osiągania przez osobę uprawnioną przychodu z działalności zarobkowej. Świadczenie podlega obecnie zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Przy ustalaniu, czy świadczenie powinno być zmniejszone, przepisy nie przewidują – tak jak dotychczas – sumowania kwoty przychodu oraz przysługującego świadczenia. W związku z tą zmianą od 1 marca 2011 r. zmienił się również wymiar dopuszczalnej kwoty przychodu. Wynosi ona obecnie 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 806,30 zł).

Zmieniły się również dotychczasowe skomplikowane zasady ustalania zmniejszenia świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Obecnie zmniejszenie świadczenia jest równe przekroczeniu dopuszczalnej kwoty przychodu z zastrzeżeniem, że po jego dokonaniu świadczenie nie może być niższe od minimalnej gwarantowanej kwoty. Kwota przekroczenia niższego progu zarobkowego nie jest więc – tak jak dotychczas – pomniejszana o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną.

Przykład

Jan P. od czerwca 2002 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. W grudniu 2010 r. podjął ponownie zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 2150 zł. ZUS zawiesił świadczenie, gdyż jego kwota (1615,35 zł) była wyższa od dopuszczalnej kwoty przychodu. Począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r., ZUS podjął wypłatę świadczenia przedemerytalnego w minimalnej gwarantowanej kwocie obowiązującej od 1 marca 2011 r., tj. 433,62 zł. Miesięczny przychód świadczeniobiorcy nie przekracza obecnej granicznej kwoty przychodu, ale jest wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu o 1343,70 zł (2150 zł – 806,30 zł).

Rozliczenie roczne lub miesięczne

Od 1 marca 2011 r. zmieniły się również zasady rozliczania przychodu uzyskiwanego przez osobę uprawnioną do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Znajdą one zastosowanie do rozliczenia przychodu uzyskanego od 1 marca 2011 r. Przychód za okres rozliczeniowy, który skończył się 28 lutego 2011 r., podlega rozliczeniu na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS będzie rozliczał przychód w formie rocznej lub miesięcznej (a nie tak jak dotychczas – tylko w stosunku rocznym), w zależności od tego, która z nich będzie korzystniejsza dla osoby uprawnionej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK