| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Dorabianie do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Od 1 marca 2011 r. obowiązują nowe, mniej skomplikowane zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Zawieszenie lub zmniejszenie przez ZUS tych świadczeń uzależnione jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanego przychodu.

Od 1 marca br. obowiązują również zupełnie nowe zasady zmniejszania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych w przypadku osiągania przez osobę uprawnioną przychodu z działalności zarobkowej. Świadczenie podlega obecnie zmniejszeniu, jeśli miesięczny przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu. Przy ustalaniu, czy świadczenie powinno być zmniejszone, przepisy nie przewidują – tak jak dotychczas – sumowania kwoty przychodu oraz przysługującego świadczenia. W związku z tą zmianą od 1 marca 2011 r. zmienił się również wymiar dopuszczalnej kwoty przychodu. Wynosi ona obecnie 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych (od 1 marca 2011 r. do 29 lutego 2012 r. – 806,30 zł).

Zmieniły się również dotychczasowe skomplikowane zasady ustalania zmniejszenia świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Obecnie zmniejszenie świadczenia jest równe przekroczeniu dopuszczalnej kwoty przychodu z zastrzeżeniem, że po jego dokonaniu świadczenie nie może być niższe od minimalnej gwarantowanej kwoty. Kwota przekroczenia niższego progu zarobkowego nie jest więc – tak jak dotychczas – pomniejszana o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez osobę ubezpieczoną.

Przykład

Jan P. od czerwca 2002 r. jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego. W grudniu 2010 r. podjął ponownie zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 2150 zł. ZUS zawiesił świadczenie, gdyż jego kwota (1615,35 zł) była wyższa od dopuszczalnej kwoty przychodu. Począwszy od należności przysługującej za marzec 2011 r., ZUS podjął wypłatę świadczenia przedemerytalnego w minimalnej gwarantowanej kwocie obowiązującej od 1 marca 2011 r., tj. 433,62 zł. Miesięczny przychód świadczeniobiorcy nie przekracza obecnej granicznej kwoty przychodu, ale jest wyższy od dopuszczalnej kwoty przychodu o 1343,70 zł (2150 zł – 806,30 zł).

Rozliczenie roczne lub miesięczne

Od 1 marca 2011 r. zmieniły się również zasady rozliczania przychodu uzyskiwanego przez osobę uprawnioną do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Znajdą one zastosowanie do rozliczenia przychodu uzyskanego od 1 marca 2011 r. Przychód za okres rozliczeniowy, który skończył się 28 lutego 2011 r., podlega rozliczeniu na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS będzie rozliczał przychód w formie rocznej lub miesięcznej (a nie tak jak dotychczas – tylko w stosunku rocznym), w zależności od tego, która z nich będzie korzystniejsza dla osoby uprawnionej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK