| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Zatrudniliśmy pracownicę, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Czy taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy z uwagi na prawo do renty jest z nich zwolniona? Jak rozliczać jej wynagrodzenie za pracę?

Po ustaleniu wysokości zaliczki, bez odliczania od niej kwoty zmniejszającej podatek, należy sprawdzić, czy składka na ubezpieczenie zdrowotne nie przekracza kwoty zaliczki.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorstwo zatrudniło pracownika uprawnionego do renty rodzinnej na 1/2 etatu z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 790 zł. Pracodawca, obliczając jego wynagrodzenie netto, w pierwszej kolejności nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy pomniejsza o naliczone składki i o koszty uzyskania przychodu. Od takiej podstawy pracodawca oblicza podatek dochodowy od osób fizycznych według obowiązującej pracownika skali podatkowej, bez odliczania od zaliczki kwoty zmniejszającej podatek. Gdyby pracownik nie miał prawa do renty rodzinnej, składka na jego ubezpieczenie zdrowotne byłaby niższa - przy uwzględnieniu kwoty zmniejszającej podatek zaliczka byłaby bowiem niższa od składki zdrowotnej. W takiej sytuacji składka podlega zmniejszeniu do wysokości zaliczki na podatek.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1, ust. 1b-3, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 16, art. 69 ust. 1, art. 75 ust. 1, art. 79 ust. 1, art. 81 ust. 1, ust. 5, ust. 6 i ust. 8 pkt 2, art. 82 ust. 1, art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 26 ust. 1, art. 27 b ust. 1 i ust. 2, art. 31, art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 2 i ust. 3, art. 34 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 8 ust. 3, art. 10 ust. 3 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 217, poz. 1588).

Larysa Zdziechowska

kierownik zespołu kadr i płac

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »