| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Czy ryczałtowo rozliczany dowóz pracowników do pracy podlega oskładkowaniu

Podpisaliśmy umowę z prywatnym przewoźnikiem na codzienny dowóz pracowników do fabryki, która jest oddalona od miasta o 10 km. Do pracy są dowożeni zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Czy wartość tego świadczenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia tych osób?

RADA

 

Rozstrzygnięcie kwestii oskładkowania kosztów poniesionych na dowóz pracowników zależy od treści umowy, jaką zawarli Państwo z przewoźnikiem. Przychód ten będzie podlegał składkom, jeśli będzie możliwe ustalenie wartości kosztów dojazdu na jedną osobę. W przypadku pracowników przychód ten może być jednak zwolniony ze składek, jeśli gwarancja dowozu do pracy wynika z wewnątrzzakładowych przepisów.

UZASADNIENIE

Jeżeli kwota, którą Państwo będą płacić przewoźnikowi, jest ustalona tak, że można wskazać wartość świadczenia przypadającą na poszczególnych pracowników i zleceniobiorców, to będzie to przychód z umowy o pracę albo z umowy zlecenia dla tych osób. Taki sposób rozliczeń będzie polegał na wykupieniu usług transportowych dla określonej liczby osób, nawet jeśli osoby te nie będą zawsze korzystać z dojazdu.

Jeśli jednak, zgodnie z umową zawartą z przewoźnikiem, będą Państwo opłacać z tego tytułu ryczałt, bez względu na liczbę pracowników korzystających z dojazdu, to nie będzie możliwe ustalenie przychodu na jedną osobę. W takiej sytuacji nie będzie możliwości ustalenia ceny usługi na konkretnego pracownika czy zleceniobiorcę, ani określenia, który z pracowników w danym dniu korzystał z przewozu. Tym samym po stronie pracowników i zleceniobiorców nie powstanie przychód ze stosunku pracy czy umowy zlecenia. Wówczas opłaty ponoszone przez Państwa firmę nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników ani zleceniobiorców.

Jeśli będzie można określić koszt zapewnienia dojazdów na jedną osobę i po stronie dojeżdżających osób powstanie przychód, nie oznacza to, że w każdym przypadku będzie on podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W przypadku zleceniobiorców każdy przychód osiągany ze zlecenia podlega takim składkom. Natomiast w przypadku pracowników możliwe jest zwolnienie tych świadczeń ze składek w sytuacji, gdyby zagwarantowanie pracownikom dojazdu do firmy na koszt zakładu pracy wynikało z przepisów płacowych obowiązujących w zakładzie: układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).

WAŻNE!

Dowóz pracowników do pracy, finansowany lub dofinansowany przez pracodawcę na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów, jest zwolniony ze składek.

Zarówno w przypadku pracowników jak i zleceniobiorców przychód ten będzie jednak podlegał opodatkowaniu (jeśli będzie można ustalić koszt usługi na jedną osobę). Przepisy podatkowe nie wymieniają bowiem takiego przychodu jako zwolnionego od podatku dochodowego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »