| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można uzyskać zwrot składek za zleceniobiorcę, który nieprawidłowo został zgłoszony do ubezpieczeń w dwóch państwach

Czy można uzyskać zwrot składek za zleceniobiorcę, który nieprawidłowo został zgłoszony do ubezpieczeń w dwóch państwach

W czasie nieobecności jednej z doświadczonych pracownic działu kadr zastępujący ją pracownik zgłosił do ZUS jednego z naszych zleceniobiorców, który świadczy pracę dla naszej firmy w Portugalii i tam został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. W rezultacie zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w dwóch krajach. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy w dalszym ciągu opłacać podwójne składki, czy możemy odzyskać nadpłacone kwoty?

RADA

Powinni Państwo skorygować błędne zgłoszenie do jednego z systemów ubezpieczeń społecznych. Decyzję o systemie, do którego będą opłacane składki, powinni Państwo podjąć w uzgodnieniu ze zleceniobiorcą. Po skorygowaniu zaistniałej sytuacji odzyskają Państwo nadpłacone kwoty.

UZASADNIENIE

Osoba, która pracuje w którymś z państw UE/EOG, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych w jednym systemie zabezpieczenia społecznego - w państwie, w którym faktycznie wykonuje pracę.

Jeśli nie starali się Państwo o utrzymanie polskich ubezpieczeń społecznych wobec tego zleceniobiorcy i nie uzyskali dla niego poświadczonego przez ZUS formularza E-101, zleceniobiorca powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych w Portugalii. W takim przypadku zgłoszenie go do ubezpieczeń w Polsce było błędem.

W opisanej sytuacji powinni Państwo wyrejestrować zleceniobiorcę ze wszystkich ubezpieczeń wypełniając druk ZUS ZWUA z datą wsteczną - od momentu, kiedy zleceniobiorca świadczy pracę w Portugalii. Należy również sporządzić korekty raportów za ten okres, tzn. skorygować je do zera (wykazać w nich zerową podstawę wymiaru składek i zerowe kwoty składek). Po dokonaniu tych formalności należy zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek i rozliczyć się ze zleceniobiorcą.

Istnieje możliwość utrzymania polskich ubezpieczeń społecznych i wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń, do których został zgłoszony w Portugalii. Na tę procedurę musiałby wyrazić zgodę zleceniobiorca. W tym celu należałoby wystąpić do ZUS o poświadczenie formularza E-101 - jeśli wyjazd zleceniobiorcy spełnia przesłanki, by uznać go za oddelegowanie do pracy za granicę (m.in. okres oddelegowania nie może przekraczać 12 miesięcy i zleceniobiorca nie może zostać oddelegowany do pracy w celu zastąpienia innego pracownika).

W przypadku gdy wyjazd nie spełnia warunków oddelegowania, można wystąpić za pośrednictwem Centrali ZUS o wyrażenie zgody przez instytucję portugalską na utrzymanie polskich ubezpieczeń społecznych.

Zarówno o poświadczenie formularza E-101, jak i o wystąpienie o utrzymanie polskich ubezpieczeń społecznych można ubiegać się z datą wsteczną. Jeżeli ZUS poświadczy Państwu formularz E-101 „od ręki” lub po uprzedniej zgodzie portugalskiej instytucji ubezpieczeniowej, można wystąpić o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenia w Portugalii, zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym państwie.

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUE L 71.149.2 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK