| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten ma obywatelstwo ukraińskie. Zgłosiliśmy go do wszystkich ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Mam jednak problem ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pracownik ten jest zwolniony z podatku. W momencie wyliczania mu wypłaty naliczona zaliczka na podatek wychodzi 0,00 zł, a składkę zdrowotną odlicza się przecież z podatku. Czy mimo że nie ma naliczonej zaliczki na podatek, powinnam naliczyć i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Ten pracownik tu nie mieszka i nie przyjeżdża do Polski, jego stałym miejscem zamieszkania jest Ukraina. Jest profesorem, który wykonuje dla naszej firmy badania.

Oznacza to, że Państwa pracownik nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Gdyby profesor pracował na terenie Polski, podlegałby ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. W przypadku gdy cudzoziemiec podlega opodatkowaniu w kraju swojego zamieszkania, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (czyli nie w Polsce), składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w Polsce w pełnej wysokości, ponieważ nie ma możliwości odliczenia jej od zaliczki na podatek.

Podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej lub stawki liniowej 19% w pierwszej kolejności jest obniżany o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą jest zmniejszany podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika - pracodawcę jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Jeżeli jednak podstawę obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód ubezpieczonego, zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek, składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obliczać na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pracownik - cudzoziemiec podlegający w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu, który nie podlega tutaj opodatkowaniu, finansuje pełną składkę zdrowotną ze swojego dochodu. Płatnik musi ją potrącić w całości z jego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

• art. 3, art. 83 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• konwencja z 12 stycznia 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (DzU z 2004 r. nr 63, poz. 269).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »