| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacić składki od bonów obiadowych

Czy należy opłacić składki od bonów obiadowych

Pracownicy otrzymują miesięcznie bony obiadowe do wykorzystania w zakładowej stołówce. Wartość tych bonów to 190 zł miesięcznie, dlatego nie uwzględniamy ich w podstawie wymiaru składek. Pracownik, który chorował w marcu br., wykorzystał bony tylko w wysokości 87 zł, ale za to w kwietniu wykorzystał posiłki za 244 zł (na podstawie bonów z marca br.). Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia za kwiecień? Czy trzeba naliczyć składki od kwoty powyżej 190 zł?

RADA

Mimo że pracownik wykorzystał w kwietniu br. bony obiadowe o wartości wyższej niż 190 zł, to w przeliczeniu na okres miesiąca wartość bonów wynosi 190 zł. Dlatego wartości bonów wykorzystanych w kwietniu br. na kwotę przekraczającą 190 zł nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

UZASADNIENIE

Wśród składników przychodu osiąganych przez pracowników, które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia, znajduje się wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom. Są dwa warunki tego zwolnienia:

pracownicy nie mogą mieć prawa do ekwiwalentu z tego tytułu w zamian za posiłki,

miesięcznie wartość udostępnionych posiłków nie może przekraczać wartości 190 zł.

Po spełnieniu tych warunków ze składek są zwolnione np. bony żywieniowe przekazywane pracownikom przez pracodawcę do wykorzystania w zakładowej stołówce lub w innych punktach gastronomicznych, np. w sieci restauracji lub barów. Nie mogą to być bony, za które można otrzymać towary w sklepach oferujących produkty inne niż gotowe posiłki, np. w sklepach spożywczych.

W przypadku gdy bony mogą być wykorzystane wyłącznie w stołówkach, barach lub restauracjach, zasadnicze znaczenie ma fakt przekazywania przez pracodawcę bonów o wartości nie wyższej niż 190 zł. Jeśli pracodawca finansuje pracownikom posiłki w miesięcznej wysokości wyższej niż 190 zł, to nadwyżkę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników.

W przypadku Państwa pracownika taka sytuacja nie miała jednak miejsca. Pracownik wykorzystał w kwietniu bony obiadowe (z więcej niż 1 miesiąca) na kwotę wyższą niż 190 zł, ale wartość tych bonów przekazywanych przez pracodawcę nadal nie przekracza miesięcznie kwoty 190 zł. Jeśli pracownik nie wykorzysta bonów w danym miesiącu (np. z powodu choroby), a może je wykorzystać w następnym miesiącu, to od wartości bonów wykorzystanych w następnym miesiącu składki nie powinny być naliczone pod warunkiem, że wartość bonów przekazywanych przez pracodawcę miesięcznie nie będzie wyższa od 190 zł.

Podstawa prawna:

art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

§ 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Andrzej Okułowicz

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »