| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Używanie prywatnych pojazdów a składki ZUS

Używanie prywatnych pojazdów a składki ZUS

Pracodawca chcąc zrekompensować pracownikowi używanie do celów służbowych prywatnego środka lokomocji z reguły wypłaca mu z tego tytułu stosowne świadczenie pieniężne. Jednakże dokonanie wypłaty tego typu świadczenia pieniężnego nie zawsze jest zwolnione z obowiązku naliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Co do zasady, do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych ubezpieczonych, a więc m.in. przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W konsekwencji zwrot kosztów używania prywatnych środków lokomocji do celów służbowych wyłączony jest z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika w takim zakresie, w jakim jest on wolny od składek na ubezpieczenia społeczne.

Nie wszystkie osoby, które do celów służbowych wykorzystują prywatne środki lokomocji, świadczą pracę w ramach stosunku pracy. Do tej grupy osób należą przede wszystkim zleceniobiorcy, czyli osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Dokonywany na ich rzecz zwrot kosztów używania do celów służbowych prywatnego środka lokomocji nie korzysta z wyżej przedstawionego zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli podstawę wymiaru składek na ich ubezpieczenia stanowi przychód z tytułu umowy-zlecenia w rozumieniu przepisów podatkowych. Nie ma przy tym znaczenia czy prywatny środek lokomocji wykorzystywany był przez zleceniobiorcę w jazdach lokalnych, czy też w podróży służbowej. Jest to wynikiem tego, że do zleceniobiorców nie stosuje się przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przepisy tego rozporządzenia poza pracownikami znajdują bowiem odpowiednie zastosowanie jedynie do funkcjonariuszy Służby Celnej, członków rozlicznych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, chałupników oraz osób wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy.

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.),

• ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 z późn.zm.).

Piotr Kostrzewa

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »