| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają wielkanocne bony towarowe

Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają wielkanocne bony towarowe

Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane?

RADA

Talony dla pracowników zawsze są opodatkowane. To, czy talony będą podlegały obciążeniom składkowym, zależy od źródła, z jakiego je Państwo sfinansują. Oskładkowane są bony sfinansowane ze środków obrotowych. Zwolnione ze składek są bony zakupione z funduszu socjalnego lub funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe (w tym przypadku tylko do limitu 906,61 zł).

UZASADNIENIE

Niezależnie od źródła finansowania, bony wydawane pracownikom są zawsze opodatkowane. Przepisy ustawy podatkowej wyłączają bowiem bony ze zwolnienia podatkowego (do limitu 380 zł), które dotyczy jedynie świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków zfśs (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Bony dla pracowników nie są uznawane za świadczenia rzeczowe na podstawie ustawy o pdof.

Rozstrzygnięcie, czy wydawane pracownikom bony będą stanowiły podstawę wymiaru składek, jest uzależnione od źródła, z jakiego pracodawca pokryje ich zakup. Zasadą jest, że bony kupione ze środków tzw. bieżących firmy są oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracodawca chce pokryć zakup bonów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale nie dokonał jeszcze na niego odpisu (i nie przekazał fizycznie środków na jego konto). Jeżeli bony zostały kupione ze środków obrotowych firmy, ale w momencie ich wydawania pracownikowi środki te zostały już zrefundowane z konta socjalnego, to należy uznać, że zostały sfinansowane z funduszu socjalnego i nie będą podlegały oskładkowaniu. Decydujące znaczenie ma tu moment uzyskania przez pracownika przychodu (czyli dzień otrzymania bonów).

Korzyści

Bony finansowane z funduszu socjalnego są (bez limitu) zwolnione ze składek.

Oskładkować należy natomiast bony, które w planach mają być ostatecznie sfinansowane ze środków funduszu, ale na dzień ich wręczania zakup ten był pokryty ze zwykłych środków firmy. Należy uznać, że w takiej sytuacji po refundacji zakupu bonów ze środków funduszu pracodawca może dokonać korekty nadpłaconych składek. Wówczas zostanie spełniony warunek niezbędny do zastosowania zwolnienia. Ostatecznie bowiem świadczenie to zostanie sfinansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wolne od składek będą także bony zakupione ze środków funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na mocy układu zbiorowego pracy. Mimo że bony nie są środkiem płatniczym, to należy przyjąć, że z określonymi nominałami i przeznaczeniem ich wymiany na konkretne towary spełniają niezbędny do zastosowania zwolnienia składkowego wymóg - zakwalifikowania ich do świadczeń wypłacanych z tego źródła.

Należy zauważyć, że w przypadku bonów zakupionych z funduszu socjalno-bytowego nie każda ich liczba będzie zwolniona ze składek. Obowiązuje tu limit zwolnienia, który w 2008 r. wynosi 906,61 zł. Do limitu wlicza się wszystkie świadczenia wypłacane z tego funduszu w roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

• § 1, § 2 ust. 1 pkt 19-20 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 11-12, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• art. 24 ust. 6a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »