| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w opłacaniu składek za okres przed 1 marca 2009 r., już niebawem będą mogli ubiegać się o ich umorzenie. Aby jednak ZUS darował długi, trzeba będzie spłacić pozostałe zaległe należności oraz opłacać na bieżąco wszystkie należne składki. Ustawa, wprowadzająca takie umorzenie składek, uchwalona 30 listopada 2012 r. przez Senat obecnie oczekuje na podpis prezydenta.

Jeśli dłużnik spełni warunki przewidziane w decyzji i nie będzie posiadał innych, niepodlegających umorzeniu zaległości z tytułu składek, ZUS wyda decyzję o umorzeniu należności (podlegających umorzeniu zgodnie z omawianą ustawą). Natomiast gdy warunki umorzenia nie zostaną spełnione ZUS wyda decyzję odmawiającą umorzenia zaległych składek. Od tych decyzji również będzie można złożyć odwołanie do sądu na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 83 ust. 2 ustawy systemowej.

Warto dodać, że na czas trwania postępowania w sprawie umorzenia składek (od dnia zgłoszenia wniosku o umorzenie do dnia uprawomocnienia się decyzji w tej sprawie) zawieszeniu ulegnie postępowanie egzekucyjne prowadzone w sprawie odzyskania zaległych należności. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w tym okresie zawieszeniu ulegnie również bieg terminu przedawnienia.

PRZYKŁAD

Marek J. od 2003 r. prowadzi działalność gospodarczą, przy której zatrudnia 4 pracowników. W 2008 r. miał problemy finansowe, w związku z czym nie opłacał w tym roku składek ani na własne ubezpieczenia, ani na ubezpieczenia zatrudnionych pracowników. Po wejściu w życie ustawy o umorzeniu należności będzie mógł zgłosić wniosek o umorzenie należności z tytułu składek na własne ubezpieczenia. ZUS wyda wówczas decyzję, w której uzależni to umorzenie od opłacenia zaległych należności z tytułu ubezpieczenia pracowników. Jeśli przedsiębiorca spłaci je w ciągu 12 miesięcy po uprawomocnieniu się decyzji, ZUS wyda decyzję umarzającą składki, których płatnik nie opłacił na własne ubezpieczenia. Warunkiem wydania tej decyzji będzie nieposiadanie przez przedsiębiorcę jakichkolwiek innych zaległości z tytułu składek (również z bieżącego okresu).

Umorzenie po zakończeniu działalności

Ustawa o umorzeniu należności dzieli osoby uprawnione do skorzystania z jej regulacji na dwie grupy:

  • osoby, które przed 1 września 2012 r. zakończyły prowadzenie pozarolniczej działalności i nie prowadzą jej w dniu wydania decyzji określającej warunki umorzenia zaległości oraz
  • osoby, które po 31 sierpnia 2012 r. nadal prowadzą pozarolniczą działalność lub prowadzą ją w dniu wydania decyzji określającej warunki umorzenia zaległości.

Pierwsza grupa osób będzie mogła w pełni korzystać z uprawnień przewidzianych w ustawie od razu po jej wejściu w życie. Po zgłoszeniu wniosku ZUS wyda im decyzję określającą warunki umorzenia zaległości, a następnie – po spełnieniu tych warunków – decyzję w sprawie umorzenia. Osoby, które nadal prowadzą pozarolniczą działalność, stosowne decyzje ZUS będą mogły uzyskać dopiero po dokonaniu notyfikacji ustawy przez Komisję Europejską. Wtedy wejdą w życie przepisy umożliwiające wydanie przez ZUS takich decyzji. Będzie to możliwe po ogłoszeniu decyzji Komisji Europejskiej stwierdzającej, że:

  • umorzenie należności nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub
  • umorzenie należności stanowi pomoc publiczną zgodnie z rynkiem wewnętrznym.

Jeśli płatnik zgłosi wniosek o umorzenie przed dniem wydania decyzji przez Komisję Europejskią, do zawieszenia postępowania egzekucyjnego będą miały zastosowanie przepisy o pomocy publicznej.

Warto podkreślić, że dla wszystkich osób objętych omawianą ustawą od przychodu z tytułu umorzenia zaległości nie będzie naliczany podatek dochodowy od osób fizycznych. W świetle tej ustawy nie będzie to bowiem przychód w rozumieniu przepisów regulujących zasady opłacania tego podatku (art. 3 ustawy o umorzeniu należności).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK