| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP

Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

W pewnych sytuacjach za ubezpieczonego nie należy opłacać składek na FP oraz na FGŚP. Do takich szczególnych sytuacji zalicza się powrót do pracy pracownika przebywającego wcześniej na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego lub na urlopie wychowawczym. Wówczas zwolnienie z opłacania składek na FP oraz FGŚP przysługuje pracodawcy przez 36 miesięcy kalendarzowych liczonych od pierwszego miesiąca od zakończenia urlopu (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia, art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Prawo do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP za osobę powracającą z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego przysługuje jednak tylko temu pracodawcy, który tego urlopu udzielił.

PRZYKŁAD

Sylwia Ł. (32 lata) była zatrudniona do 20 maja 2012 r. w firmie AGIP i do tego dnia przebywała na urlopie wychowawczym. Od 21 maja 2012 r. została zatrudniona u innego pracodawcy, w firmie BEST, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jej miesięczne wynagrodzenie wynosi 1700 zł. Nowy pracodawca jest zobowiązany opłacać za Sylwię Ł. składki na FP i FGŚP, mimo że pracownica powróciła właśnie z urlopu wychowawczego. Nie został jej on jednak udzielony przez obecnego pracodawcę.

PRZYKŁAD

Matylda G. (28 lat) jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 14 sierpnia 2012 r. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Od 15 sierpnia 2012 r. będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu w innej firmie, z miesięcznym wynagrodzeniem 1300 zł. Nowemu pracodawcy nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FP z tytułu powrotu Matyldy G. z urlopu wychowawczego. Nie ma on jednak obowiązku opłacania tych składek za pracownicę z innego powodu – jej miesięczne wynagrodzenie jest bowiem niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do opłacania za Matyldę G. składek na FGŚP.

Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje również temu pracodawcy, który z pracownicą powracającą z urlopu wychowawczego zawrze dodatkową umowę o pracę (np. w niepełnym wymiarze czasu pracy).

PRZYKŁAD

Anna S. powróciła z urlopu wychowawczego 30 kwietnia 2012 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP w okresie od 1 maja 2012 r. do 30 kwietnia 2015 r. (36 miesięcy kalendarzowych). Jednocześnie, od 1 lipca 2012 r. pracodawca zawarł z Anną S. drugą umowę o pracę, na 1/3 etatu. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP obejmuje również przychody uzyskiwane z drugiej umowy o pracę.

Z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za osobę powracającą z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego jest zwolniony pracodawca, który bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas określony zawiera kolejną umowę o pracę z tym samym pracownikiem.

PRZYKŁAD

Barbara P. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony w firmie OMEGA sp. jawna do 31 maja 2012 r. Do tego dnia ubezpieczona przebywała na urlopie wychowawczym. Barbara P. powróciła do pracy 1 czerwca 2012 r. W tym dniu pracodawca zawarł z nią umowę o pracę na pełny etat na czas nieokreślony. Pracodawcy przysługuje więc zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę w okresie od 1 czerwca 2012 r. do 31 maja 2015 r.

Pracodawcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu udzielonego z tytułu urodzenia dziecka (lub dzieci) przy jednym porodzie. Oznacza to, że jeśli pracodawca wykorzystał 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek w związku z powrotem pracownicy z urlopu macierzyńskiego, to nie będzie mu przysługiwało kolejne zwolnienie po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego udzielonego na to samo dziecko.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »