| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki za pracowników sezonowych

Składki za pracowników sezonowych

Dla osoby wykonującej pracę najemną w Polsce i pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE właściwe jest polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego. W tym celu osoba taka powinna uzyskać z ZUS zaświadczenie A1.

Jeżeli zatem dana osoba normalnie wykonuje pracę najemną w Polsce i pracę sezonową w innym państwie członkowskim UE (Szwajcarii), a zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami właściwe dla niej jest polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego, na jej wniosek ZUS wystawia zaświadczenie na formularzu A1 potwierdzające tę okoliczność. Ta sama osoba nie może bowiem jednocześnie podlegać ustawodawstwu z zakresu zabezpieczenia społecznego więcej niż jednego państwa członkowskiego UE.

Praca sezonowa poza UE i Szwajcarią

Jeśli chodzi o osoby, które wykonują prace sezonowe za granicą, ale w innym państwie niż państwo członkowskie UE, to należy wskazać, że o ich sytuacji prawnej w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego rozstrzygają umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym, które Polska zawarła z niektórymi państwami (Bośnia i Hercegowina, Macedonia, USA, Kanada, Korea Płd., Australia). Przedmiotowe umowy określają zasady ustalania właściwego ustawodawstwa z zakresu zabezpieczenia społecznego dla obywateli jej stron. Z reguły pracownik wykonujący pracę na terytorium jednej ze stron umowy o zabezpieczeniu społecznym podlega, w odniesieniu do tej pracy, wyłącznie ustawodawstwu tej strony. Z kolei w przypadku osób, które wykonują prace sezonowe na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie jest państwem członkowskim UE (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), o ich sytuacji prawnej w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego rozstrzygają przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Jeżeli taka osoba podlega polskiemu ustawodawstwu z zakresu zabezpieczenia społecznego, na tę okoliczność ZUS wydaje jej stosowne zaświadczenie na formularzu E 101.

Podstawa prawna:

  • art. 6, 11 i 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 1 lit. a, art. 11 ust. 1 i 3 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (DzUrz UE L 166 z 30.04.2004 r., DzUrz UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 5, t. 5, s. 72).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK