| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

W związku ze wzrostem zatrudnienia, od przyszłego miesiąca będę musiał przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS drogą elektroniczną. Obecnie nie posiadam certyfikatu kwalifikowanego i chciałbym, aby dokumenty te wysyłała do ZUS moja żona, posiadająca certyfikat wystawiony na siebie. Czy będzie mogła to robić? Żona nie współpracuje ze mną przy prowadzeniu firmy i nie jest w niej zatrudniona.

Płatnik może również upoważnić kogoś z członków rodziny do działania w tym zakresie w jego imieniu. Nie ma zatem przeszkód, aby Pana małżonka przesyłała dokumenty Pana firmy do ZUS za pomocą własnego certyfikatu kwalifikowanego.

WAŻNE!

Przesyłając dokumenty do ZUS w formie elektronicznej płatnik może działać przez pełnomocnika.

Powinien Pan jednak pamiętać, że tego typu pomoc może zostać uznana za współpracę członka rodziny przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej). Przesłanki uznania takiej pomocy za współpracę przy prowadzeniu działalności zostaną spełnione, jeśli pomoc będzie świadczona w sposób ciągły i powtarzalny (a nie jednorazowo). W takich okolicznościach ZUS ma prawo uznać, że Pana żona jest osobą współpracującą, co będzie się wiązać z koniecznością objęcia jej ubezpieczeniami, na zasadach przewidzianych przy współpracy.

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą są uznawani: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

  • pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz
  • współpracują przy prowadzeniu działalności.

Współmałżonek spełniający ww. warunki jest traktowany do celów ubezpieczeniowych jako osoba współpracująca wówczas, gdy współpraca odbywa się bezumownie i w ramach stosunku pracy. Jedynym wyjątkiem jest tutaj umowa o pracę zawarta w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 2 i ust. 11 ustawy systemowej). Natomiast współpraca przy działalności realizowana na podstawie umowy zlecenia skutkuje objęciem członka rodziny ubezpieczeniami ZUS jako zleceniobiorcy, nie zaś jako osoby współpracującej.

W uzasadnionych przypadkach ZUS może zezwolić płatnikowi rozliczającemu składki za więcej niż 5 osób na dostarczanie sporządzonej dokumentacji w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku lub na informatycznych nośnikach danych (art. 47a ust. 3 ustawy systemowej). Wniosek w tej sprawie należy złożyć w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym ze względu na siedzibę płatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2 i ust. 11, art. 47a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 2–3 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK