| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

Przesyłanie dokumentów do ZUS drogą elektroniczną

W związku ze wzrostem zatrudnienia, od przyszłego miesiąca będę musiał przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS drogą elektroniczną. Obecnie nie posiadam certyfikatu kwalifikowanego i chciałbym, aby dokumenty te wysyłała do ZUS moja żona, posiadająca certyfikat wystawiony na siebie. Czy będzie mogła to robić? Żona nie współpracuje ze mną przy prowadzeniu firmy i nie jest w niej zatrudniona.

Płatnik może również upoważnić kogoś z członków rodziny do działania w tym zakresie w jego imieniu. Nie ma zatem przeszkód, aby Pana małżonka przesyłała dokumenty Pana firmy do ZUS za pomocą własnego certyfikatu kwalifikowanego.

WAŻNE!

Przesyłając dokumenty do ZUS w formie elektronicznej płatnik może działać przez pełnomocnika.

Powinien Pan jednak pamiętać, że tego typu pomoc może zostać uznana za współpracę członka rodziny przy prowadzeniu działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej). Przesłanki uznania takiej pomocy za współpracę przy prowadzeniu działalności zostaną spełnione, jeśli pomoc będzie świadczona w sposób ciągły i powtarzalny (a nie jednorazowo). W takich okolicznościach ZUS ma prawo uznać, że Pana żona jest osobą współpracującą, co będzie się wiązać z koniecznością objęcia jej ubezpieczeniami, na zasadach przewidzianych przy współpracy.

Za osobę współpracującą z przedsiębiorcą są uznawani: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

  • pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz
  • współpracują przy prowadzeniu działalności.

Współmałżonek spełniający ww. warunki jest traktowany do celów ubezpieczeniowych jako osoba współpracująca wówczas, gdy współpraca odbywa się bezumownie i w ramach stosunku pracy. Jedynym wyjątkiem jest tutaj umowa o pracę zawarta w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 2 i ust. 11 ustawy systemowej). Natomiast współpraca przy działalności realizowana na podstawie umowy zlecenia skutkuje objęciem członka rodziny ubezpieczeniami ZUS jako zleceniobiorcy, nie zaś jako osoby współpracującej.

W uzasadnionych przypadkach ZUS może zezwolić płatnikowi rozliczającemu składki za więcej niż 5 osób na dostarczanie sporządzonej dokumentacji w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku lub na informatycznych nośnikach danych (art. 47a ust. 3 ustawy systemowej). Wniosek w tej sprawie należy złożyć w oddziale lub inspektoracie ZUS właściwym ze względu na siedzibę płatnika.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ust. 2 i ust. 11, art. 47a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 3 pkt 2–3 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK