| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Kiedy przychody z tytułu zagranicznej podróży służbowej są wolne od składek

Nasi pracownicy często wykonują swoje obowiązki za granicą, poza miejscem stałego wykonywania pracy wskazanym w umowie o pracę. Kiedy wyjazd zagraniczny pracownika może być uznany za podróż służbową? Czy ma to znaczenie do ustalenia, jakie składki powinny być opłacone za pracownika wysłanego do pracy za granicę?

PRZYKŁAD

Pracownik został wysłany w podróż służbową do Czech. Przebywał tam 4 pełne doby i 5 godzin kolejnej. Kwota diety z tytułu podróży służbowej do Czech wynosi 33 EUR za dobę. Wysokość diety, która będzie zwolniona z oskładkowania, wyniesie:

  • 4 doby x 33 EUR = 132 EUR,
  • 1/3 diety za 5 godzin kolejnej doby: 1/3 x 33 EUR = 11 EUR.

Łącznie pracownikowi przysługuje 143 EUR.

Dieta w takiej wysokości będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek ZUS. Przychód wypłacony ponad tę kwotę będzie natomiast oskładkowany.

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą bezpłatne całodzienne wyżywienie lub gdy wyżywienie jest opłacone w cenie karty okrętowej (promowej), przysługuje 25% diety (§ 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podróży zagranicznych).

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą częściowe wyżywienie, należy odjąć od dziennej stawki odpowiednio za:

  • śniadanie – 15% diety,
  • obiad – 30% diety,
  • kolację – 30% diety.

Pracownikowi, który otrzymuje za granicą ekwiwalent pieniężny na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli ekwiwalent jest niższy od diety, pracownikowi przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.

PRZYKŁAD

Pracownik prywatnej firmy został wysłany w podróż służbową do Francji. Przebywał tam 5 pełnych dób i 9 godzin następnej. W trakcie podróży miał zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie. Kwota diety przysługującej z tytułu podróży służbowej do Francji dla pracownika sfery budżetowej wynosi 45 EUR za dobę.

Dietę należy wyliczyć w następujący sposób:

  • (5 x 45 EUR) x 25% = 56,25 EUR,
  • 1/2 diety za 9 godzin ostatniej doby podróży: 22,5 EUR x 25% = 5,63 EUR.

Łącznie pracownikowi przysługuje 61,88 EUR diety.

Tak ustalona kwota nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika. Pracodawca, na mocy obowiązujących w tej firmie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu, wypłacił jednak pracownikowi dietę w wysokości 80 EUR. Różnica między kwotą wypłaconą pracownikowi a kwotą przysługującą z tytułu podróży służbowej do Francji (18,12 EUR) powinna zostać wliczona do podstawy wymiaru składek.

Przychody pracownika osiągane w walutach obcych, stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, powinny być przeliczane na złote w sposób wskazany w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych (§ 4 rozporządzenia składkowego). Od 1 stycznia 2011 r. zasady tych przeliczeń reguluje znowelizowany art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Podstawa prawna:

  • art. 775 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 15 i pkt 16, § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2011 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2012 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (M.P. Nr 115, poz. 1160).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »