| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Interpretacja przepisów prezentowana przez ZUS nakazuje każdorazowo traktować kontrakt menedżerski jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, nawet jeżeli jest on realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej. ZUS opiera się w tym zakresie na przepisach i interpretacjach podatkowych, mimo że taka praktyka została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Menedżer podlega ubezpieczeniom od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

W przypadku menedżera ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe. Może więc przystąpić do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie na swój wniosek, jeśli z tytułu realizowanego kontraktu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

PRZYKŁAD

Krzysztof P. zawarł 1 marca 2012 r. kontrakt menedżerski z ABI Sp. z o.o. Kontrakt jest umową o charakterze umowy zlecenia, a menedżer nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń. Krzysztof P. podlega więc ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. Spółka powinna go zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 marca 2012 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Spółka jest zobowiązana również do opłacania za Krzysztofa P. obowiązkowych składek na Fundusz Pracy i FGŚP (pod ustawowymi warunkami). Krzysztof P. może na własny wniosek, dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa wymiaru składek menedżera

W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie kontraktu menedżerskiego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania tej umowy, jeżeli określono w niej odpłatność za jej wykonanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Jest to najczęstszy sposób określania wynagrodzenia za wykonanie kontraktu.

Jeśli odpłatność za wykonanie umowy została ustalona w innej formie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 1500 zł. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym nie może przekraczać kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 105 780 zł. Ograniczenie to ma zastosowanie tylko do składek emerytalno-rentowych i nie stosuje się go przy ustalaniu podstawy wymiaru składek chorobowej i wypadkowej.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe za menedżera nie obowiązuje roczne ograniczenie do tzw. 30-krotności.

Jeżeli menedżer przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, miesięczna podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie nie może przekroczyć 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 20 ust. 3 ustawy systemowej). Od marca do maja 2012 r. ograniczenie to wynosi 8966,88 zł.

Ustalając podstawę wymiaru składek za zatrudnionego menedżera trzeba również pamiętać, że niektóre rodzaje przychodów są z niej wyłączone. Do zleceniobiorcy (a zatem również do menedżera na kontrakcie) odpowiednie zastosowanie mają przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§ 5 ust. 2 tego rozporządzenia).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK