| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Interpretacja przepisów prezentowana przez ZUS nakazuje każdorazowo traktować kontrakt menedżerski jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, nawet jeżeli jest on realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej. ZUS opiera się w tym zakresie na przepisach i interpretacjach podatkowych, mimo że taka praktyka została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Menedżer podlega ubezpieczeniom od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

W przypadku menedżera ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe. Może więc przystąpić do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie na swój wniosek, jeśli z tytułu realizowanego kontraktu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

PRZYKŁAD

Krzysztof P. zawarł 1 marca 2012 r. kontrakt menedżerski z ABI Sp. z o.o. Kontrakt jest umową o charakterze umowy zlecenia, a menedżer nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń. Krzysztof P. podlega więc ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. Spółka powinna go zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 marca 2012 r. na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Spółka jest zobowiązana również do opłacania za Krzysztofa P. obowiązkowych składek na Fundusz Pracy i FGŚP (pod ustawowymi warunkami). Krzysztof P. może na własny wniosek, dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Podstawa wymiaru składek menedżera

W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie kontraktu menedżerskiego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania tej umowy, jeżeli określono w niej odpłatność za jej wykonanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Jest to najczęstszy sposób określania wynagrodzenia za wykonanie kontraktu.

Jeśli odpłatność za wykonanie umowy została ustalona w innej formie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od kwoty minimalnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 1500 zł. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym nie może przekraczać kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (art. 19 ust. 1 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 105 780 zł. Ograniczenie to ma zastosowanie tylko do składek emerytalno-rentowych i nie stosuje się go przy ustalaniu podstawy wymiaru składek chorobowej i wypadkowej.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe za menedżera nie obowiązuje roczne ograniczenie do tzw. 30-krotności.

Jeżeli menedżer przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, miesięczna podstawa wymiaru składki na to ubezpieczenie nie może przekroczyć 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (art. 20 ust. 3 ustawy systemowej). Od marca do maja 2012 r. ograniczenie to wynosi 8966,88 zł.

Ustalając podstawę wymiaru składek za zatrudnionego menedżera trzeba również pamiętać, że niektóre rodzaje przychodów są z niej wyłączone. Do zleceniobiorcy (a zatem również do menedżera na kontrakcie) odpowiednie zastosowanie mają przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§ 5 ust. 2 tego rozporządzenia).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK