| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym

Zawarliśmy na 1 dzień umowę zlecenia z naszą pracownicą, która od czerwca 2011 r. przebywa na urlopie wychowawczym (oraz podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu). Przedmiotem zlecenia było przeprowadzenie szkolenia z obsługi firmowego oprogramowania dla 3 nowo zatrudnionych osób. Umowa zlecenia była wykonywana 27 stycznia 2012 r., a wynagrodzenie w kwocie 640 zł brutto zostało wypłacone ostatniego dnia tego miesiąca. Jak rozliczyć składki i podatek z tego zlecenia?

Zakładając, że w przypadku Państwa pracownicy kwota 2049,60 zł jest niższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy, zmniejszenia podstawy wymiaru składek dokonuje się przez podzielenie podstawy przez liczbę dni kalendarzowych stycznia, a następnie pomnożenie przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu urlopu wychowawczego (art. 18 ust. 9 ustawy systemowej): 2049,60 zł : 31 (liczba dni kalendarzowych miesiąca) x 30 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego) = 1983,48 zł.

Nie powinni Państwo natomiast dokonywać analogicznego zmniejszenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczyć od pełnej kwoty podstawy wymiaru obowiązującej dla osób przebywających na urlopie wychowawczym, czyli 520 zł – jest to kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy zdrowotnej). Składka zdrowotna jest składką miesięczną i niepodzielną (art. 79 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym, z którą zawarli Państwo umowę zlecenia, należy wykazać w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za styczeń 2012 r. w następujący sposób:

● w jednym bloku raportu ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx i rozliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty 1983,48 zł oraz na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty 520 zł,

● w kolejnym bloku raportu ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx i rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od kwoty 640 zł (przychód z tytułu umowy zlecenia uzyskany w styczniu 2012 r.),

● w jednym bloku raportu ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, kodem świadczenia/przerwy – 121 (lub 122), okresem od 1 stycznia 2012 r. do 31 stycznia 2012 r., liczbą dni przerwy – 31,

● w kolejnym bloku raportu ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx, kodem świadczenia/przerwy 350, okresem od 27 stycznia 2012 r. do 27 stycznia 2012 r., liczbą dni przerwy – 1.

Przychód uzyskany przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym z tytułu zawartej w trakcie tego urlopu umowy zlecenia jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 updof. Przychód ten podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych określonych w art. 41 ust. 1 i ust. 1a updof. Zgodnie z przywołanymi przepisami, płatnik dokonujący wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek w wysokości 18% podstawy opodatkowania. Podstawę opodatkowania stanowi przychód pomniejszony o miesięczne koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne, których podstawę wymiaru stanowił przychód (art. 22 ust. 9 updof). Obliczoną zaliczkę zmniejsza się następnie o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej ze środków podatnika w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK