| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za nauczyciela

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za nauczyciela

Czy za nauczyciela zatrudnionego w bursie należy opłacać składkę na FEP?

Nie. Za nauczyciela zatrudnionego w bursie nie opłaca się składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych od 1 stycznia 2010 r. powinna być opłacana za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Z tytułu wykonywania prac o szczególnym charakterze składka na FEP powinna być opłacana m.in. za nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych, zatrudnionych w placówkach wymienionych w załączniku do ww. ustawy. W punkcie 21 załącznika nr 2 tej ustawy jako prace w szczególnym charakterze wskazano prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, które funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (DzU z 2010 r. nr 33, poz. 178 ze zm.). W placówkach tych przebywają nieletni, skierowani tam przez sąd rodzinny, w wyniku zastosowania wobec nich środka wychowawczego, poprawczego lub środka tymczasowego.

Nauczyciel zatrudniony w bursie nie spełnia warunków wskazanych w ustawie o emeryturach pomostowych. Bursa, działająca na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) i rozporządzenia z 7 marca 2005 r. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (DzU nr 52, poz. 467 ze zm.), jest zakładem opiekuńczym dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania. Opiekę w bursie sprawują nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Nie są oni wymienieni w kręgu zatrudnionych, za których należna jest składka na FEP, a zatem płatnik nie powinien jej opłacać.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »