| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za nauczyciela

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za nauczyciela

Czy za nauczyciela zatrudnionego w bursie należy opłacać składkę na FEP?

Nie. Za nauczyciela zatrudnionego w bursie nie opłaca się składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych od 1 stycznia 2010 r. powinna być opłacana za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych.

Z tytułu wykonywania prac o szczególnym charakterze składka na FEP powinna być opłacana m.in. za nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych, zatrudnionych w placówkach wymienionych w załączniku do ww. ustawy. W punkcie 21 załącznika nr 2 tej ustawy jako prace w szczególnym charakterze wskazano prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, które funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (DzU z 2010 r. nr 33, poz. 178 ze zm.). W placówkach tych przebywają nieletni, skierowani tam przez sąd rodzinny, w wyniku zastosowania wobec nich środka wychowawczego, poprawczego lub środka tymczasowego.

Nauczyciel zatrudniony w bursie nie spełnia warunków wskazanych w ustawie o emeryturach pomostowych. Bursa, działająca na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) i rozporządzenia z 7 marca 2005 r. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (DzU nr 52, poz. 467 ze zm.), jest zakładem opiekuńczym dla młodzieży uczącej się poza miejscem zamieszkania. Opiekę w bursie sprawują nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni na podstawie ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). Nie są oni wymienieni w kręgu zatrudnionych, za których należna jest składka na FEP, a zatem płatnik nie powinien jej opłacać.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »