| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Korekta dokumentacji rozliczeniowej za 2007 r. powinna zostać złożona w takiej formie, w jakiej obecnie płatnik składek rozlicza się z ZUS. W przedstawionej w pytaniu sytuacji będzie to forma transmisji danych w formie dokumentu elektronicznego. Nie ma możliwości, aby korekty złożyć w formie papierowej, chyba że uzyska się w tym celu specjalną zgodę ZUS.

Płatnicy składek są zobowiązani przekazywać zgłoszenia osób ubezpieczonych, imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe oraz inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz korekty tych dokumentów przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z oprogramowania, którego zgodność z wymaganiami określonymi przez ZUS w sposób określony w art. 21 i 22 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej u.s.u.s.).

Ustawa wskazuje tu tylko jeden wyjątek – płatnicy składek rozliczający składki nie więcej niż za 5 osób mogą przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z programu Płatnik. Oprócz tego ZUS może w drodze wyjątku wyrazić zgodę na przekazywanie dokumentów w formie papierowej (lub na elektronicznym nośniku danych) również w przypadku płatnika zgłaszającego do ubezpieczeń więcej niż 5 osób. Zawsze wymaga to jednak od płatnika złożenia indywidualnego wniosku wraz z uzasadnieniem.

Należy pamiętać, że również dokumenty złożone przez płatników w formie papierowej, w wyniku wewnętrznej procedury stosowanej przez ZUS, ostatecznie uzyskują formę dokumentu elektronicznego, który zapisany zostaje w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS (KSI ZUS). Dlatego możliwe jest skorygowanie dokumentów złożonych w formie papierowej przez późniejsze złożenie dokumentów w formie elektronicznej.

Jeżeli zatem płatnik rozlicza składki za więcej niż 5 osób, a tym samym ma obowiązek przekazywać dokumenty przez teletransmisję danych, to wszystkie wskazane w art. 47a ust. 1 u.s.u.s. dokumenty ubezpieczeniowe powinien przekazywać w tej formie. Dotyczy to również dokumentów korygujących, składanych za okresy wcześniejsze (np. za rok 2007). Przy składaniu tych dokumentów płatnika składek obowiązuje forma przekazywania dokumentów wynikająca z liczby osób, za które rozliczył składki w komplecie dokumentów rozliczeniowych złożonych za ostatni miesiąc. Przy stanie zatrudnienia 26 osób będzie to forma teletransmisji danych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK