| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Korekta dokumentacji rozliczeniowej za 2007 r. powinna zostać złożona w takiej formie, w jakiej obecnie płatnik składek rozlicza się z ZUS. W przedstawionej w pytaniu sytuacji będzie to forma transmisji danych w formie dokumentu elektronicznego. Nie ma możliwości, aby korekty złożyć w formie papierowej, chyba że uzyska się w tym celu specjalną zgodę ZUS.

Płatnicy składek są zobowiązani przekazywać zgłoszenia osób ubezpieczonych, imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe oraz inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz korekty tych dokumentów przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z oprogramowania, którego zgodność z wymaganiami określonymi przez ZUS w sposób określony w art. 21 i 22 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 47a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej u.s.u.s.).

Ustawa wskazuje tu tylko jeden wyjątek – płatnicy składek rozliczający składki nie więcej niż za 5 osób mogą przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z programu Płatnik. Oprócz tego ZUS może w drodze wyjątku wyrazić zgodę na przekazywanie dokumentów w formie papierowej (lub na elektronicznym nośniku danych) również w przypadku płatnika zgłaszającego do ubezpieczeń więcej niż 5 osób. Zawsze wymaga to jednak od płatnika złożenia indywidualnego wniosku wraz z uzasadnieniem.

Należy pamiętać, że również dokumenty złożone przez płatników w formie papierowej, w wyniku wewnętrznej procedury stosowanej przez ZUS, ostatecznie uzyskują formę dokumentu elektronicznego, który zapisany zostaje w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS (KSI ZUS). Dlatego możliwe jest skorygowanie dokumentów złożonych w formie papierowej przez późniejsze złożenie dokumentów w formie elektronicznej.

Jeżeli zatem płatnik rozlicza składki za więcej niż 5 osób, a tym samym ma obowiązek przekazywać dokumenty przez teletransmisję danych, to wszystkie wskazane w art. 47a ust. 1 u.s.u.s. dokumenty ubezpieczeniowe powinien przekazywać w tej formie. Dotyczy to również dokumentów korygujących, składanych za okresy wcześniejsze (np. za rok 2007). Przy składaniu tych dokumentów płatnika składek obowiązuje forma przekazywania dokumentów wynikająca z liczby osób, za które rozliczył składki w komplecie dokumentów rozliczeniowych złożonych za ostatni miesiąc. Przy stanie zatrudnienia 26 osób będzie to forma teletransmisji danych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK