| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Obowiązki informacyjne członka OFE

Obowiązki informacyjne członka OFE

Do obowiązków członka otwartego funduszu emerytalnego, który zawarł związek małżeński, należy niezwłoczne powiadomienie funduszu o stosunkach majątkowych istniejących między nim a małżonkiem.

Zmiana miejsca zamieszkania

Do jednych z ważniejszych obowiązków członka OFE należy niezwłocznie informowanie funduszu, na odpowiednim formularzu, o każdorazowej zmianie podstawowych danych. Obowiązek taki zachodzi w razie zmiany imion i nazwiska lub adresu zamieszkania, z określeniem ulicy, numeru mieszkania lub domu, miejscowości, kodu pocztowego, a w przypadku wsi – również gminy i poczty.

Zmiana funduszu

Jeżeli członek OFE przystępuje do innego otwartego funduszu emerytalnego, to jest on zobowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu nowej umowy ten fundusz, którego dotychczas był członkiem.

Zawiadomienie powinno zostać doręczone dotychczasowemu funduszowi osobiście lub przesyłką listową. W razie przystąpienia przez członka otwartego funduszu do innego OFE dotychczasowy fundusz dokonuje wypłaty transferowej do funduszu, do którego przystąpił członek. Należy podkreślić, że podstawą dokonania tej wypłaty jest zawiadomienie przez członka o zawarciu umowy z innym funduszem. Warunkiem wypłaty transferowej jest uiszczenie przez członka OFE z własnych środków opłaty na rzecz powszechnego towarzystwa emerytalnego, które zarządza danym otwartym funduszem.

Przy stażu członkowskim w danym OFE od 12 do 24 miesięcy opłata wynosi 80 zł, natomiast gdy nie przekracza 12 miesięcy – 60 zł. Po upływie 24 miesięcy członkostwa w danym OFE zmiana funduszu na inny dokonywana jest bezpłatnie.

Zmiany w oświadczeniu o stosunkach majątkowych

Zawierając umowę z OFE, osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu jest zobowiązana złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej małżonkiem. Jeżeli między małżonkami nie istnieje ustawowa wspólność majątkowa, to należy udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków. Powyższy obowiązek ciąży także na członku OFE, który zawarł związek małżeński po zawarciu umowy z funduszem. Obowiązkiem członka OFE jest pisemne zawiadomienie funduszu o każdorazowej zmianie w stosunku do treści powyższego oświadczenia, jeśli zmiana taka obejmuje środki zgromadzone na jego rachunku. Do zawiadomienia należy dołączyć dowód takiej zmiany.

Zawiadomienie powinno zostać złożone na odpowiednim formularzu udostępnionym przez OFE. Efektem zawiadomienia jest zmiana umowy z funduszem w zakresie oświadczenia o stosunkach majątkowych, z mocą od dnia następującego po dniu doręczenia funduszowi tego zawiadomienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK