| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki płacić za pracownika, który w czasie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie

Jakie składki płacić za pracownika, który w czasie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie

Nasza pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do 31 października br. Chcielibyśmy jej zlecić wykonanie prac w zastępstwie pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. Podpiszemy z nią umowę zlecenia na okres dwóch miesięcy (od 1 sierpnia do 30 września br.), a całe wynagrodzenie, tj. 3200 zł wypłacimy jej pod koniec września. Czy taką umowę mamy zgłaszać w ZUS i z jakim kodem rozliczać składki?

Oznacza to, że skoro wypłacą Państwo całe wynagrodzenie w wysokości 3200 zł we wrześniu br., składki od tego wynagrodzenia muszą zostać rozliczone i opłacone na początku października (w obowiązującym zakład terminie rozliczania składek za wrzesień br.). Składki te należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx.

WAŻNE!

Sposób ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy zależy od tego, w jaki sposób w umowie zlecenia ustalono kwestię jej odpłatności.

Raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx będą Państwo również musieli złożyć za tę osobę za sierpień 2010 r. Wynika to z faktu, że odpowiedni raport imienny musi zostać złożony za każdy miesiąc, w którym zatrudniona osoba podlega ubezpieczeniom. Ze względu na brak wypłaty wynagrodzenia w tym miesiącu, w raporcie będą Państwo musieli wykazać zerowe podstawy wymiaru składek i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednocześnie należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie – że przebywanie na urlopie wychowawczym stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego, pod warunkiem że nie zbiega się z innymi tytułami do tych ubezpieczeń. Jeśli do tej pory rozliczali Państwo za pracownicę składki z tytułu urlopu wychowawczego, to nie będzie takiej możliwości ani za sierpień, ani za wrzesień. W tych dwóch miesiącach pracownica będzie miała bowiem inny tytuł do ubezpieczeń – pracę na podstawie umowy zlecenia. Za te dwa miesiące będą Państwo musieli złożyć:

  • raport ZUS RSA z kodem pracowniczym 01 10 xx i kodem świadczenia/przerwy 121 lub 122,
  • raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx i rozliczonymi składkami od przychodu z umowy zlecenia.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4 i pkt 19, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1a, ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »