| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Chcemy wysłać swojego pracownika do Kuwejtu w celu czasowego wykonywania tam pracy. Czy takiego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń i opłacać składki do ZUS, czy należy wystąpić do ZUS o jakiś formularz zwalniający go z ubezpieczeń w Kuwejcie? Czy pracownik będzie miał w Kuwejcie prawo do świadczeń zdrowotnych?

Ze względu na to, że Polska nie podpisała z Kuwejtem umowy o zabezpieczeniu społecznym, ZUS nie wyda formularza potwierdzającego podleganie przez pracownika ubezpieczeniom w Polsce. Takie formularze są stosowane tylko w przypadku zawarcia umowy międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym.

Brak umowy oznacza jednocześnie, że podczas pracy w Kuwejcie pracownik będzie również podlegać tamtejszym przepisom o zabezpieczeniu społecznym. Jeżeli wynika z nich, że sam fakt wykonywania pracy w Kuwejcie jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia, to również w Kuwejcie pracownik będzie musiał zostać zgłoszony do ubezpieczeń (podwójne ubezpieczenie).

Konsekwencją braku umowy jest również to, że pracownik nie może korzystać z publicznej służby zdrowia w Kuwejcie na podstawie polskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy nie została podpisana umowa międzynarodowa, fakt podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie wysyłającym nie ma żadnego znaczenia dla państwa przyjmującego.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.),
  • art. 29 ustawy budżetowej na rok 2010 z 22 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 102).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »