| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Pracownik zatrudniony od 1 maja 2010 r. na pół etatu z wynagrodzeniem 750 zł miesięcznie, przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 30 czerwca 2010 r. Od pierwszego dnia choroby ma prawo do świadczeń chorobowych. Za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a za 2 dni zasiłek chorobowy. Pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, złożył oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, z którego wynika, że nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W związku z tym składkę zdrowotną za maj obniżyliśmy do wysokości zaliczki. Czy również składkę zdrowotną za czerwiec obniżyć do wysokości zaliczki na podatek i w jaki sposób? Czy zaliczkę muszę wyliczyć odrębnie od wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego, a odrębnie od kwoty zasiłku, czy od sumy przychodów i dopiero wtedy obniżyć składkę zdrowotną?

Krok 8. Obliczyć podatek do przekazania do urzędu skarbowego

37,73 zł (zaliczka na podatek dochodowy) – 42,13 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru) = 0 zł.

Za czerwiec 2010 r. powinni Państwo wypłacić pracownikowi łącznie kwotę: 540,44 zł, co wynika z wyliczenia:

626,16 zł (płaca brutto) – 47,99 zł (składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez ubezpieczonego) – 37,73 zł (składka na ubezpieczenie zdrowotne) – 0 zł (podatek do US) = 540,44 zł.

Od wynagrodzenia pracownika należy naliczyć składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 0,10%, tj. 0,35 zł. Nie należy natomiast opłacać składki na Fundusz Pracy. Składkę na ten fundusz pracodawca ma obowiązek opłacać za pracownika jedynie wtedy, gdy łączna kwota (ze wszystkich tytułów) stanowiąca podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego jest co najmniej równa, w przeliczeniu na okres miesiąca, minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (w 2010 r. jest to kwota 1317 zł, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – 80% tej kwoty, tj. 1053,60 zł).

Podstawa prawna

  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 12, art. 27b, art. 32 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 16, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »