| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składki od zlecenia wykonywanego przez pracownicę na urlopie macierzyńskim

Czy trzeba opłacać składki od zlecenia wykonywanego przez pracownicę na urlopie macierzyńskim

Z pracownicą naszej firmy, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim, chcemy zawrzeć umowę zlecenia. Praca na podstawie umowy zlecenia zacznie się w trakcie urlopu macierzyńskiego i będzie trwała po powrocie pracownicy do pracy. Czy od przychodu ze zlecenia będziemy musieli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Co z ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego? Jak rozliczać składki odprowadzane za pracownicę i jak wykazywać te składki w raportach miesięcznych?

Od przychodów z umowy zlecenia wykonywanej przez pracownicę w trakcie urlopu macierzyńskiego obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nadal obowiązkowo pracownica będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego i nic nie zmieni się w kwestii rozliczania tych składek. Natomiast składkę zdrowotną od przychodów ze zlecenia należy rozliczać w raporcie ZUS RZA z kodem tytułu zleceniobiorcy 04 11 xx.

UZASADNIENIE

Osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 1 września 2009 r. nie ma znaczenia, czy osoba pobierająca zasiłek ma również inny tytuł do objęcia tymi ubezpieczeniami (art. 9 ust. 1c i ust. 1d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jeśli zakład pracy wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński, powinien ją zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania tego zasiłku (art. 36 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zgłoszenie do ubezpieczeń polega na wykazaniu pracownicy w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx oraz składkami obliczonymi od podstawy w wysokości zasiłku wypłaconego w danym miesiącu (art. 18 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składki te rozlicza pracodawca, ale finansuje budżet państwa (art. 17 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

WAŻNE!

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński finansuje budżet państwa.

Za pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim, pracodawca musi ponadto składać raporty ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, informujące o przerwie w opłacaniu składek z tytułu pracowniczego tytułu ubezpieczenia. W raporcie należy podawać kod świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego).

Jeśli z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim pracodawca zawrze dodatkową umowę zlecenia, ma obowiązek rozliczenia należnych składek również od przychodów osiągniętych z tej umowy. Umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą jest traktowana do celów ubezpieczeń w ZUS jakby była umową o pracę (art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zasada ta nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik wykonuje umowę zlecenia w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego bądź urlopu bezpłatnego. Ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w czasie tych urlopów należy rozpatrywać na ogólnych zasadach.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »