| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy trzeba opłacać składki od zlecenia wykonywanego przez pracownicę na urlopie macierzyńskim

Czy trzeba opłacać składki od zlecenia wykonywanego przez pracownicę na urlopie macierzyńskim

Z pracownicą naszej firmy, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim, chcemy zawrzeć umowę zlecenia. Praca na podstawie umowy zlecenia zacznie się w trakcie urlopu macierzyńskiego i będzie trwała po powrocie pracownicy do pracy. Czy od przychodu ze zlecenia będziemy musieli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Co z ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego? Jak rozliczać składki odprowadzane za pracownicę i jak wykazywać te składki w raportach miesięcznych?

Od przychodów z umowy zlecenia wykonywanej przez pracownicę w trakcie urlopu macierzyńskiego obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Nadal obowiązkowo pracownica będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego i nic nie zmieni się w kwestii rozliczania tych składek. Natomiast składkę zdrowotną od przychodów ze zlecenia należy rozliczać w raporcie ZUS RZA z kodem tytułu zleceniobiorcy 04 11 xx.

UZASADNIENIE

Osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 1 września 2009 r. nie ma znaczenia, czy osoba pobierająca zasiłek ma również inny tytuł do objęcia tymi ubezpieczeniami (art. 9 ust. 1c i ust. 1d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jeśli zakład pracy wypłaca pracownicy zasiłek macierzyński, powinien ją zgłosić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania tego zasiłku (art. 36 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zgłoszenie do ubezpieczeń polega na wykazaniu pracownicy w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx oraz składkami obliczonymi od podstawy w wysokości zasiłku wypłaconego w danym miesiącu (art. 18 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składki te rozlicza pracodawca, ale finansuje budżet państwa (art. 17 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

WAŻNE!

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński finansuje budżet państwa.

Za pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim, pracodawca musi ponadto składać raporty ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, informujące o przerwie w opłacaniu składek z tytułu pracowniczego tytułu ubezpieczenia. W raporcie należy podawać kod świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego).

Jeśli z pracownicą przebywającą na urlopie macierzyńskim pracodawca zawrze dodatkową umowę zlecenia, ma obowiązek rozliczenia należnych składek również od przychodów osiągniętych z tej umowy. Umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą jest traktowana do celów ubezpieczeń w ZUS jakby była umową o pracę (art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Zasada ta nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy pracownik wykonuje umowę zlecenia w trakcie urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego bądź urlopu bezpłatnego. Ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia wykonywanej w czasie tych urlopów należy rozpatrywać na ogólnych zasadach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »