| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Czy naliczać składki od dodatku wyrównującego kwotę wypłaconego zasiłku chorobowego

Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem samochodowym niezwiązanym z pracą. Od 18 stycznia 2009 r. jest w szpitalu. Wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe i od 20 lutego br. wypłacamy zasiłek chorobowy. Czy od dodatku wyrównującego zasiłek chorobowy pracownika powinniśmy naliczyć składki ZUS? Nie naliczyliśmy ich przesyłając raporty i deklaracje za luty 2009 r.

Zgodnie z Kodeksem pracy, wynagrodzenie za pierwsze 33 dni (lub odpowiednio 14 dni) niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest naliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wynosi 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jeżeli pracownik w okresie niezdolności do pracy otrzymuje za okres choroby wynagrodzenie wyższe niż 80%, np. w wysokości 100% wynagrodzenia, wynagrodzenie to ta różnica jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

WAŻNE!

Wypłacone w kwocie wyższej niż 80% wynagrodzenie chorobowe w pełnej wysokości (ale nie wyższej niż 100%) jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Za okres pobierania przez pracownika wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanego ze środków pracodawcy, należy naliczać i odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, mimo że za ten okres nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne.

Za czas niezdolności do pracy trwającej dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Od kwot wypłaconego zasiłku chorobowego (a także opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego) nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP.

Za okres pobierania przez pracownika zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i z ubezpieczenia wypadkowego nie należy odprowadzać również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z wyłączenia zasiłków z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników i braku odmiennych postanowień w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK