| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Opłacamy abonament medyczny za pracowników. Od kwoty abonamentu naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli któryś z pracowników przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, firma nadal opłaca abonament medyczny. Czy w okresie takich urlopów nadal powinniśmy odprowadzać składki od abonamentu?

WAŻNE!

Pracodawca, który finansuje abonament medyczny, od wartości tego świadczenia powinien odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. W czasie trwania stosunku pracy może jednak ustać tytuł do pracowniczych ubezpieczeń społecznych. Następuje to m.in. w przypadkach korzystania z zasiłku macierzyńskiego i udzielenia urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego.

Osoba, która rozpocznie w macierzystym zakładzie pracy korzystanie z urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego, do celów ubezpieczeń społecznych przestaje być traktowana jak pracownik. Jej pracowniczy tytuł do ubezpieczeń na okres urlopu jest zawieszony. W tym okresie inaczej jest także ustalana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych do 31 grudnia 2008 r. stanowiła kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 420 zł. Natomiast w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym ustalona zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 16 ustawy nowelizującej Kodeks pracy).

WAŻNE!

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. wynosi 1276 zł i jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie urlopu wychowawczego.

Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne w okresie urlopu wychowawczego pracodawca nalicza od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, czyli 420 zł (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy zdrowotnej).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński stanowi wypłacona w danym miesiącu kwota tego zasiłku (pełna kwota zasiłku brutto przed potrąceniem zaliczki na podatek). W okresie urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe pracownika. Urlop macierzyński nie jest również tytułem do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego w okresie tego urlopu pracodawca nie nalicza za pracownika składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W okresie korzystania z urlopu bezpłatnego nie ma podstawy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Urlop bezpłatny nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Tak samo w okresie urlopu bezpłatnego pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 1 ust. 5a i ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 12, art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 32, art. 81 ust. 1, ust. 5, ust. 6, ust. 8 pkt 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654),
  • obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK