| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Opłacamy abonament medyczny za pracowników. Od kwoty abonamentu naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli któryś z pracowników przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, firma nadal opłaca abonament medyczny. Czy w okresie takich urlopów nadal powinniśmy odprowadzać składki od abonamentu?

WAŻNE!

Pracodawca, który finansuje abonament medyczny, od wartości tego świadczenia powinien odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku. W czasie trwania stosunku pracy może jednak ustać tytuł do pracowniczych ubezpieczeń społecznych. Następuje to m.in. w przypadkach korzystania z zasiłku macierzyńskiego i udzielenia urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego.

Osoba, która rozpocznie w macierzystym zakładzie pracy korzystanie z urlopu macierzyńskiego, urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego, do celów ubezpieczeń społecznych przestaje być traktowana jak pracownik. Jej pracowniczy tytuł do ubezpieczeń na okres urlopu jest zawieszony. W tym okresie inaczej jest także ustalana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych do 31 grudnia 2008 r. stanowiła kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 420 zł. Natomiast w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym ustalona zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 16 ustawy nowelizującej Kodeks pracy).

WAŻNE!

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. wynosi 1276 zł i jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie urlopu wychowawczego.

Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne w okresie urlopu wychowawczego pracodawca nalicza od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, czyli 420 zł (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy zdrowotnej).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński stanowi wypłacona w danym miesiącu kwota tego zasiłku (pełna kwota zasiłku brutto przed potrąceniem zaliczki na podatek). W okresie urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe pracownika. Urlop macierzyński nie jest również tytułem do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego w okresie tego urlopu pracodawca nie nalicza za pracownika składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W okresie korzystania z urlopu bezpłatnego nie ma podstawy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Urlop bezpłatny nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Tak samo w okresie urlopu bezpłatnego pracodawca nie nalicza składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 1 ust. 5a i ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 12, art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 32, art. 81 ust. 1, ust. 5, ust. 6, ust. 8 pkt 10 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654),
  • obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK