| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zaległości w składkach

Zaległości w składkach

Zalegam ze składkami na ubezpieczenia społeczne od 10 lat (od 1998 r.). Czy zaległości te ulegają przedawnieniu po 5 latach? Czy można inaczej umorzyć część długu?

Należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne z zastrzeżeniem sytuacji wskazanych w ustawie, np. gdy bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony (art. 24 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). Do końca 2002 r. termin przedawnienia składek wynosił 5 lat. Możliwe więc, że zobowiązanie z tego tytułu uległo już przedawnieniu - jeśli do końca 2002 r. 5-letni termin nie upłynął, okres przedawnienia na podstawie znowelizowanych od 1 stycznia 2003 r. przepisów uległ wydłużeniu (radziłabym tę sprawę wyjaśnić bezpośrednio w jednostce terytorialnej ZUS). Należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności z tym zastrzeżeniem, że jeżeli zalegający z ich zapłatą jest równocześnie płatnikiem składek (osoba prowadząca pozarolniczą działalność) na te ubezpieczenia, w uzasadnionych przypadkach umorzenie może nastąpić także pomimo braku ich całkowitej nieściągalności (art. 28 ust. 2 ustawy). Umorzenie następuje na zasadach wskazanych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 141, poz. 1365).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK