| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Od reguły, że pracownik najemny lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym pracuje lub prowadzi działalność, są wyjątki. Pracownicy najemni (również zleceniobiorcy), którzy są zatrudnieni na terenie jednego państwa członkowskiego UE/EOG i zostali oddelegowani przez swój zakład pracy do pracy w innym państwie członkowskim, mogą podlegać ubezpieczeniom w kraju zatrudnienia, a nie w kraju, w którym wykonują pracę. Osoby te podlegają ubezpieczeniu w kraju zatrudnienia, jeżeli:

  • przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy,
  • pracownik nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Podleganie ustawodawstwu kraju zatrudnienia potwierdza w przypadku Polski jednostka ZUS przez poświadczenie formularza E-101.

WAŻNE!

Wysyłający pracodawca (zleceniodawca) powinien zwrócić się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę z pisemnym wnioskiem o wydanie dla pracownika (zleceniobiorcy) zaświadczenia na formularzu E-101.

Podstawa prawna:

  • art. 13 ust. 2 oraz art. 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2),
  • art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »