| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy rencistka prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do emerytury

Czy rencistka prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma prawo do emerytury

W grudniu 2008 r. ukończę 55 lat. Łącznie z 9-letnim okresem pracy w gospodarstwie rolnym mam przepracowane prawie 35 lat. Od dwóch lat jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przed przejściem na rentę pracowałam na podstawie umowy o pracę w prywatnej firmie. Od półtora roku prowadzę własną firmę, która zajmuje się sprzątaniem. Czy będę miała prawo do wcześniejszej emerytury? Nie należę do otwartego funduszu emerytalnego.

RADA

Nie spełnia Pani warunków do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury, ponieważ Pani ostatnim tytułem do ubezpieczenia emerytalnego jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wcześniejsza emerytura przysługuje pracownikom, których ostatnim ubezpieczeniem przed złożeniem wniosku o emeryturę było ubezpieczenie pracownicze. Prawo do wcześniejszej emerytury ma pracownica po ukończeniu 55 lat, która ma co najmniej 30-letni staż emerytalny albo co najmniej 20-letni staż emerytalny oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje również osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy, pod warunkiem że przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę podlegała ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

Pozostawanie ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym nie oznacza, że ubezpieczenie pracownicze musi przypadać bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Osoby, które bezpośrednio przed przejściem na emeryturę nie podlegały ubezpieczeniu, np. były na utrzymaniu współmałżonka albo pobierały świadczenie przedemerytalne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy - również spełnią warunek pozostawania ostatnio pracownikiem, jeżeli ubezpieczenie pracownicze było ostatnim ubezpieczeniem, jakim były objęte.

Prawo do wcześniejszej emerytury nie przysługuje osobie, która przed zgłoszeniem wniosku podlegała ubezpieczeniu z innego tytułu niż ubezpieczenie pracownicze, np. wykonywała pracę na podstawie umowy zlecenia lub prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą.

ZUS przyzna prawo do wcześniejszej emerytury również 55-letniej kobiecie, która ma 35 albo 20 lat ubezpieczenia pracowniczego - jeżeli została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Pani od półtora roku prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu tej działalności, od 1 stycznia 2008 r. podlega Pani obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Tym samym ostatnim tytułem do ubezpieczeń społecznych, jakiemu Pani podlega, jest ubezpieczenie z tytułu prowadzenia tej działalności, a nie ubezpieczenie pracownicze. Dlatego nie spełnia Pani warunku podlegania „ostatnio” ubezpieczeniu pracowniczemu. Tytuł ostatniego ubezpieczenia badany jest na okres poprzedzający datę zgłoszenia wniosku o emeryturę. Jeśli więc w okresie poprzedzającym zgłoszenie wniosku o emeryturę ostatnim Pani tytułem ubezpieczenia będzie ubezpieczenie pracownicze, to - niezależnie od tego, przez jaki okres będzie Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę - spełni Pani warunki wymagane do przyznania emerytury.

WAŻNE!

Osobom, które są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, ZUS przyznaje prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu.

Podstawa prawna:

• art. 46 w zw. z art. 29 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »