| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS wypłaci rentę, choć popełnił błąd

ZUS wypłaci rentę, choć popełnił błąd

Jeśli ZUS sam źle wyliczył staż niezbędny do przyznania renty, to nie może później z tego powodu kwestionować orzeczenia sądu.


ORZECZENIE

Tadeusz W. (wnioskodawca) odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w której odmówiono mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS stwierdził, że Tadeusz W. posiada wprawdzie wymagany okres składkowy i nieskładkowy w ostatnim 10-leciu przed złożeniem wniosku o rentę, ale jest zdolny do pracy.

Sąd I instancji oddalił jego odwołanie. Natomiast sąd II instancji po powołaniu biegłego z zakresu medycyny pracy stwierdził, że Tadeuszowi W. przysługuje renta. ZUS zaskarżył to orzeczenie skargą kasacyjną. Zarzucał, że naruszony został art. 57 ust. 1 pkt 2 i art. 58 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Zdaniem ZUS, ubezpieczony nie spełniał warunku wymaganego do przyznania renty. Jest nim posiadanie stażu rentowego wynoszącego co najmniej pięć lat, przypadającego w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. ZUS stwierdził, że sąd II instancji wydał wadliwe orzeczenie, gdyż nie przeanalizował wszystkich warunków ustawowych niezbędnych do przyznania świadczenia, a także nie zweryfikował znajdujących się w aktach sprawy wyliczeń do stażu.

Zestawienie okresów zatrudnienia w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę zostało bowiem sporządzone z błędem polegającym na podaniu, że ubezpieczony był zatrudniony w okresie od 1 kwietnia 1994 r. (zamiast od 1 września 1994 r.). Przy tym błędnym założeniu ZUS wyliczył staż na ponad pięć lat, choć Tadeusz W. posiadał tylko staż wynoszący niespełna pięć lat, co wyklucza przyznanie renty.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wskazał, że wymiar stażu rentowego wyliczył i przyznał sam ZUS i ta okoliczność nie była przedmiotem sporu.

Sąd podkreślił także, że w postępowaniu kasacyjnym nie jest dopuszczalne powoływanie nowych faktów i dowodów. Dlatego weryfikowanie błędnie wyliczonego stażu jest procesowo niedopuszczalne, a Sąd Najwyższy jest związany ustaleniami faktycznymi zaskarżonego wyroku. Może stwierdzić brak spełnienia przesłanek warunkujących nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego tylko wtedy, gdy okoliczności te były przedmiotem sporu i postępowania pomiędzy stronami i stanowiły przedmiot zaskarżonego wyroku.

Sygn. akt I UK 218/07

MARIA SANKOWSKA

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK