| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Pozew zbiorowy przeciwko ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Patrząc na sprawę pod kątem prawnym, znając zapisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, można słusznie stwierdzić, że sama sprawa do pozwu zbiorowego pasuje „jak ulał”. Po pierwsze, nie trzeba długo szukać osób zainteresowanych wniesieniem pozwu zbiorowego, można liczyć, że grupa dosyć łatwo i naturalnie utworzy się oddolnie. Po drugie – nie ma problemu z określeniem wysokości żądanych świadczeń i jej wartości materialnej, bo chodzi przecież o zaległe świadczenia emerytalne. No i w końcu, na boku rozważań prawnych, warto dodać trzeci aspekt: często pozwy zbiorowe mają do siebie to, że stają się medialne. W odróżnieniu od trudnych interpretacji organów podatkowych, które przecież mogą mieć realny wpływ na stan kieszeni polaków, czy orzeczeń organów sądowych, sprawy z powództw zbiorowych odbijają się w społeczeństwie szerokim echem. Nie inaczej jest z rysującym się sporem pomiędzy emerytami a ZUS-em – o sprawie już teraz można dowiedzieć się z najpoczytniejszych gazet i ogólnopolskich portali internetowych.

W sprawie wypowiedział się już między innymi bohater akcji emerytów przeciwko ZUS-owi, o której była już głośno ponad rok temu w związku ze zbadaniem przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z prawem zawieszenia emerytur, czyli Pan Marian S. z Radomia. Warto przypomnieć, że ówczesna sprawa dotykała tak podstawowych zasad porządku prawnego w demokratycznym państwie, jak zasada praw słusznie (dobrze) nabytych, czy zasada zaufania obywateli do państwa. Wówczas, mimo że podnoszono, iż w indywidualnych procesach emeryci przegrywali z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Trybunał Konstytucyjny stanął po ich stronie. W swoim wyroku, TK ujął, że ci z emerytów, którzy prawo do świadczenia i jego realizacji nabyli w przedziale czasowym pomiędzy 8 stycznia 2009 roku a 31 grudnia 2010 roku, nie są podmiotem normy z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach i w efekcie dla tych osób nie ma podstaw do zawieszenia wypłat emerytury.

Ilu zainteresowanych może przyciągnąć obecna sprawa pozwu zbiorowego? Mówi się o kilku tysiącach emerytów, prawa których zostały wówczas naruszone. Oznacza to, że ewentualny pozew zbiorowy może przyciągnąć całą rzeszę osób chcących uzyskać ochronę materialną w świetle prawa. Tak czy inaczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny musi zmierzyć się z możliwością wytoczenia pozwu zbiorowego. Dla ZUS-u nie będzie to pierwsza tego typu sytuacja, ponieważ pozew zbiorowy przeciwko tej instytucji wystosowali już, w innej sprawie, przedsiębiorcy, reprezentowani w owej głośnej sprawie przez jedną z krakowskich kancelarii prawnych.

Zobacz również: Emerytury 2013 - waloryzacja

Każdy nowy pozew zbiorowy, biorąc pod uwagę niedługą praktykę stosowania przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, oznacza nowe, precedensowe rozstrzygnięcia budujące polski model powództw zbiorowych. Czy zatem wspólny pozew emerytów okaże się „strzałem w dziesiątkę”? Na pewno będziemy śledzić tą sprawę z uwagą.

WspolnyPozew.com

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK