| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa dla pracownika

Emerytura częściowa dla pracownika

Zatrudniamy pracownika urodzonego we wrześniu 1949 r. Zamierzał on przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat we wrześniu 2014 r. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów, wiek, w którym będzie mógł uzyskać to świadczenie, wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Słyszeliśmy, że dla osób, które będą miały wydłużony wiek emerytalny, zostały przewidziane emerytury częściowe. W jakim wieku będzie można uzyskać to świadczenie i czy z tej możliwości może skorzystać również nasz pracownik?

Możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej jeszcze przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego przewiduje nowelizacja ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. Świadczenie to będzie mogło być przyznane pod warunkiem osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego odpowiednio co najmniej 35 i 40 lat.

Ze względu na to, że podwyższony wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w I kwartale 1959 r. wyniesie 62 lata i 1 miesiąc – kobiety urodzone w tym kwartale jako pierwsze będą mogły ubiegać się o emeryturę częściową, po ukończeniu 62 lat w I kwartale 2021 r. Znacznie wcześniej świadczenie to będą mogli uzyskać pierwsi mężczyźni. Podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 r. wyniesie 65 lat i 5 miesięcy, stąd już po ukończeniu wieku 65 lat w okresie od stycznia do marca 2014 r. będą oni mogli uzyskać prawo do emerytury częściowej.

Przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania emerytury częściowej (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) ZUS będzie uwzględniał przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej. Okresy nieskładkowe nie będą mogły przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Jeśli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od wymaganych 35 i 40 lat, ZUS uwzględni również wymienione w art. 10 ustawy emerytalnej tzw. okresy rolne, które nie zostały zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej.

W praktyce emerytura częściowa będzie przysługiwała:

  • kobietom urodzonym po 31 grudnia 1958 r. (dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 1 miesiąc),
  • wszystkim mężczyznom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (dla nich podwyższony wiek emerytalny zawsze będzie wyższy niż 65 lat).

Obliczając emeryturę częściową, ZUS ustali w pierwszej kolejności wysokość pełnej emerytury. Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50% obliczonego świadczenia i nie będzie objęta gwarancją najniższej emerytury.

Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie przez osobę uprawnioną zatrudnienia z dotychczasowym pracodawcą. Nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje również możliwość wypłaty emerytury częściowej bez względu na wysokość przychodu z działalności zarobkowej uzyskiwanego przez osobę uprawnioną. Oznacza to, że nawet jeśli przychód ten przekroczy niższy lub wyższy próg zarobkowy (70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale), emerytura częściowa nie będzie podlegała zmniejszeniu lub zawieszeniu.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK