| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach

Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach

Od 2014 roku jeszcze przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego będzie można przejść na tzw. emeryturę częściową. Pobrane kwoty tego świadczenia obniżą jednak w przyszłości docelową emeryturę.

Połowa pełnej emerytury

Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50 proc. pełnej kwoty emerytury, która przysługiwałaby wnioskodawcy, gdyby ukończył już powszechny wiek emerytalny. Obliczając omawiane świadczenie, ZUS ustali więc w pierwszej kolejności wysokość pełnej emerytury. W tym celu najpierw zsumuje kwotę składek emerytalnych (zewidencjonowanych na indywidualnym koncie osoby ubezpieczonej do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury częściowej) z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego. Obliczoną sumę tych dwóch składników ZUS podzieli następnie przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę częściową. Na koniec uzyskana kwota pełnej emerytury zostanie pomnożona przez 50 proc., w wyniku czego nastąpi obliczenie emerytury częściowej.

Należy w tym miejscu podkreślić, że wyliczona emerytura częściowa nie będzie objęta gwarancją najniższego świadczenia. Jeśli więc faktyczna jej kwota będzie niższa od aktualnie obowiązującej kwoty najniższej emerytury, nie zostanie podwyższona do tej gwarancji.

Przykład

Marek J. (ur. we wrześniu 1949 r.) będzie mógł przejść na pełną emeryturę w kwietniu 2015 r., po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, który dla mężczyzn urodzonych w okresie lipiec–wrzesień 1949 r. wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Jednak już po osiągnięciu 65 lat we wrześniu 2014 r. będzie mógł wystąpić o przyznanie emerytury częściowej. Zakładając, że kwota składek emerytalnych z uwzględnieniem ich waloryzacji zewidencjonowanych do końca sierpnia 2014 r. wyniesie 55 450 zł, kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego – 270 350 zł, a obowiązujące wówczas średnie dalsze trwanie życie dla wieku 65 lat – 216 miesięcy, obliczenie emerytury częściowej będzie wyglądało następująco:

55 450 zł + 270 350 zł = 325 800 zł (podstawa obliczenia pełnej emerytury),

325 800 zł/216 = 1508,33 zł (wysokość pełnej emerytury),

1508,33 zł x 50 proc. = 754,17 zł (wysokość emerytury częściowej.

Zamiana na pełną emeryturę

ZUS nie wstrzyma z urzędu wypłaty emerytury częściowej wraz z osiągnięciem przez osobę uprawnioną powszechnego wieku emerytalnego (odpowiednio wydłużonego na mocy nowelizacji z 11 maja 2012 r.). Świadczeniobiorca będzie mógł jednak sam zgłosić wniosek o zamianę emerytury częściowej na świadczenie ustalone w pełnej wysokości. Warunkiem takiej zamiany będzie rozwiązanie stosunku pracy, jeśli osoba uprawniona będzie w nim pozostawała przed przejściem na pełną emeryturę.

Obliczając emeryturę przyznaną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, ZUS ponownie ustali kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwotę składek emerytalnych (z uwzględnieniem ich waloryzacji) zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie podjęta wypłata nowego świadczenia. Wysokość pełnej emerytury będzie więc uwzględniała kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, które będą miały miejsce po przyznaniu emerytury częściowej. Wypłata tego świadczenia będzie miała jednak duże znaczenie dla wysokości pełnej emerytury. Podstawa jej obliczenia zostanie bowiem pomniejszona o wypłacone kwoty emerytury częściowej (w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne). Oznacza to, że osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę częściową, będą musiały liczyć się z tym, że pełna emerytura przyznana po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego będzie odpowiednio niższa, niż wynosiłaby w przypadku, gdyby z takiej możliwości nie skorzystały.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 637).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK