| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > W jaki sposób rodzina zmarłego pracownika może uzyskać rentę rodzinną

W jaki sposób rodzina zmarłego pracownika może uzyskać rentę rodzinną

Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować i czy należy przesłać je do ZUS?

Zarówno syn pracownika, jak i wdowa będą mogli uzyskać rentę rodzinną. Powinni Państwo przygotować dla nich wniosek o przyznanie tego świadczenia wraz z niezbędnymi załącznikami, uzyskać ich podpisy, a całość dokumentacji przesłać do ZUS. W związku z tym, że zmarły pracował po przyznaniu emerytury, do wniosku powinna zostać dołączona dokumentacja potwierdzająca jego dodatkowy staż pracy po przyznaniu emerytury i uzyskane w okresie tej pracy zarobki.

Uzyskanie renty rodzinnej jest uzależnione od złożenia w ZUS wniosku o jej przyznanie wraz z niezbędną dokumentacją. Osoba zainteresowana może to uczynić osobiście bądź za pośrednictwem pracodawcy, który zatrudniał pracownika przed śmiercią. Pracodawcy są zobowiązani do bezzwłocznego poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach uzyskania renty rodzinnej oraz do przygotowania wniosku o rentę i przesłania go do ZUS, jeżeli członkowie rodziny o to wystąpią (art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy emerytalnej).

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:

  • miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź
  • spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń albo
  • pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Państwa pracownik w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury, zatem warunek przyznania renty rodzinnej odnoszący się do zmarłego został spełniony.

Zasadą jest, że renta rodzinna przysługuje dziecku osoby zmarłej do czasu ukończenia przez nie 16. roku życia. Jeśli dziecko po ukończeniu 16 lat nadal się uczy, może pobierać to świadczenie do czasu zakończenia nauki (nie dłużej niż do ukończenia 25 lat). Niezależnie od wieku oraz pobierania nauki renta przysługuje dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji bądź całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25. roku życia (art. 68 ustawy emerytalnej).

Do renty rodzinnej uprawnia nauka: w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, wyższych państwowych lub niepaństwowych, a także prowadzonych przez Kościół katolicki.

reklama

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »