| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

WAŻNE!

Jeżeli pracownik zdecyduje się na otrzymywanie świadczenia w czeskim banku, to emerytura będzie wpływać na jego konto w koronach czeskich.

Wniosek o zmianę rodzaju wypłaty emerytury pracownik może przekazać do ZUS, który wypłacał mu emeryturę, albo do Oddziału ZUS w Nowym Sączu – Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych. Oddział w Nowym Sączu jest jednostką ZUS wyspecjalizowaną w zakresie transferu świadczeń na rachunki bankowe osobom, które pobierają polską emeryturę i mieszkają w Czechach. Po przejęciu akt, to Oddział w Nowym Sączu będzie zajmował się wypłatą, rozliczaniem przychodu z tytułu dodatkowego zatrudnienia, rozpatrywaniem wniosków o doliczenie okresów ubezpieczenia przypadających po nabyciu prawa do emerytury.

Pracownik pobiera wcześniejszą emeryturę, dlatego dotyczą go ograniczenia wysokości uzyskanego przychodu, który ma wpływ na zmniejszenie albo zawieszenie wypłaty emerytury.

Emeryci pobierający świadczenie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (mężczyzna do 65 lat), mają obowiązek informować ZUS o wysokości uzyskiwanego przychodu w Polsce i za granicą.

Granice miesięcznego przychodu, które mają wpływ na wypłatę emerytury, wynoszą:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce, ale nie więcej niż 130% miesięcznego wynagrodzenia – wówczas emerytura ulega zmniejszeniu,
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce – prawo do emerytury jest zawieszane.

Pracownika – emeryta zatrudnionego w Czechach dotyczy zabezpieczenie, że w wyniku zastosowania polskich przepisów dotyczących zawieszalności przychodowej polska emerytura może zostać zmniejszona maksymalnie w granicach kwoty dochodu osiągniętego w Czechach. Oznacza to, że jeżeli pracownik pobiera emeryturę wyższą niż wynagrodzenie, a wynagrodzenie to przekraczałoby 130% aktualnie ogłoszonego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, które powoduje zawieszenie prawa do wypłaty emerytury, to przepisy unijne gwarantują prawo do otrzymywania różnicy między kwotą emerytury a kwotą wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 9, art. 9 ust. 1, art. 103–104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),
  • art. 4 ust. 1 (c), art. 10, art. 46a rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U. UE L 97 28 1/1).

Orzecznictwo uzupełniające:

Artykuł 10 rozporządzenia nr 1408/71 musi być interpretowany jako oznaczający, że osobie nie można odmówić nabycia lub utrzymania uprawnień do świadczeń, emerytur/rent oraz powiązanych zasiłków wyłącznie z tego powodu, że nie zamieszkuje ona na terytorium państwa członkowskiego, w którym znajduje się instytucja odpowiedzialna za płatność świadczeń. (Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 24 lutego 1987 r., sygn. 379, 380, 381/85 oraz 93/86)

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK