| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

(?) Prowadzę sprawy kadrowe w hucie. Część pracowników urodzonych po 1948 r., którzy są zatrudnieni w szczególnych warunkach, nie uzyskała prawa do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r. Mają jednak długi staż pracy na 1 stycznia 1999 r. Czy te osoby mogą teraz przejść na emeryturę po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego? Czy ma znaczenie forma rozwiązania umowy o pracę?

Pracownicy mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, ale muszą wcześniej rozwiązać stosunek pracy. Forma rozwiązania stosunku pracy nie ma znaczenia.

Prawo do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które do końca 2008 r. nie ukończyły obniżonego wieku emerytalnego przewidzianego dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Osoby te uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli równocześnie spełniają następujące warunki:

  • na 1 stycznia 1999 r. mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy górniczej albo zatrudnienia na kolei, przewidziany dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.,
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy, jeżeli są zatrudnione na tej podstawie.

Jednym z warunków przyznania wcześniejszej emerytury na tej podstawie jest rozwiązanie stosunku pracy. Warunek ten odnosi się do wszystkich stosunków pracy, w jakich pracownik jest zatrudniony przed przejściem na emeryturę, bez względu na ich charakter i rodzaj wykonywanej pracy.

WAŻNE!

Przy wniosku o wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej nie ma znaczenia forma rozwiązania stosunku pracy (np. wypowiedzenie złożone przez pracownika, wypowiedzenie pracodawcy albo porozumienie stron).

(?) Jestem kadrową w kopalni węgla kamiennego. Zgłosił się do mnie górnik urodzony w 1958 r., który chce przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r. Czy w tym przypadku górnik musi rozwiązać stosunek pracy?

ZUS przyzna zatrudnionemu u Państwa górnikowi prawo do emerytury górniczej na obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r. zasadach, jeżeli górnik rozwiąże stosunek pracy.

Osoby urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 31 grudnia 1968 r. uzyskają prawo do emerytury górniczej na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. (określonych w art. 34 w związku z art. 48 ustawy emerytalnej), jeżeli:

  • do 31 grudnia 2008 r. spełniły warunki wymagane do przyznania emerytury górniczej dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., wymienione w przepisach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r.,
  • nie są członkami OFE albo złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa,
  • rozwiążą stosunek pracy, jeżeli są pracownikami.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nadal mogą przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 48 ustawy emerytalnej, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. W tym przypadku muszą udokumentować, że do 31 grudnia 2008 r. wykonywały pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat, nie przystąpią do OFE (lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa) oraz – w przypadku pracowników – rozwiążą stosunek pracy.

WAŻNE!

Warunek rozwiązania stosunku pracy zarówno do celów przyznania wcześniejszej emerytury górniczej, jak i emerytury bez względu na wiek może być spełniony również po 31 grudnia 2008 r.

Rozwiązanie stosunku pracy nie jest natomiast wymagane do przyznania emerytury górniczej na zasadach obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. (art. 50a–50e ustawy emerytalnej).

reklama

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »