| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Pracownica w styczniu 2010 r. złoży wniosek o emeryturę. Teraz kompletuje dokumentację dotyczącą jej stażu pracy i zarobków. Osoba ta w latach 1988 – 1991 pracowała w małym zakładzie pracy, gdzie było zatrudnionych 6 osób. Nie ma za ten okres świadectwa pracy ani ZUS Rp-7, a firma już nie istnieje. Następnie przez ponad 5 lat sama prowadziła działalność usługową. Czy lata 1988–1991 przepadły i ZUS nie weźmie pod uwagę wynagrodzenia z tego okresu? Od kogo powinna uzyskać potwierdzenie okresu pracy i osiąganego wynagrodzenia?

Do 31 grudnia 1998 r. deklaracje imienne w ZUS składały osoby:

  • prowadzące działalność na własny rachunek, tj.:

– rzemieślnicy i osoby z nimi współpracujące – od 1 lipca 1965 r.,

– właściciele i współwłaściciele taksówek – od 1 lipca 1969 r.,

– wykonujący rybołówstwo morskie na własny rachunek i uprawiający flisactwo turystyczne na rzece Dunajec i osoby współpracujące z nimi – od 1 marca 1970 r.,

– prowadzący działalność handlowo-usługową na własny rachunek i osoby z nimi współpracujące – od 25 sierpnia 1973 r.,

– adwokaci wykonujący zawód indywidualnie poza zespołem adwokackim – od 27 czerwca 1984 r.,

– twórcy i artyści – od 1 stycznia 1974 r.,

– duchowni – od 1 lipca 1989 r.,

– prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące – od 24 maja 1989 r.,

  • zatrudnione:

– pracownicy zatrudnieni w gospodarstwach domowych i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych – od 1 lipca 1970 r.,

– pracownicy nieuspołecznionych, a od 1 stycznia 1990 r. pracownicy zakładów pracy zatrudniających nie więcej niż 20 pracowników,

  • prowadzące na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (oraz osób współpracujących z nimi) zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe – od 1 października 1966 r.,
  • prowadzące urządzenia turystyczne i kolektury Państwowego Przedsiębiorstwa „Totalizator Sportowy” oraz będące przewodnikami turystycznymi (oraz osoby współpracujące z nimi) – od 1 sierpnia 1968 r.,
  • prowadzące na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (oraz osoby współpracujące z nimi) uspołecznione sklepy i księgarnie – od 1 maja 1969 r.,
  • prowadzące na podstawie umowy agencyjnej (oraz osoby współpracujące z nimi) działalność na rzecz przedsiębiorstw upowszechniania prasy i książki RSW „Prasa-Książka-Ruch” – od 1 lipca 1973 r.,
  • wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze zleceniodawcą innym niż uspołeczniony zakład pracy, zatrudniającym do 20 osób wykonujących umowy oraz osoby współpracujące przy wykonywaniu umów – od 5 maja 1992 r.

Podstawa prawna

  • art. 125 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227),
  • komunikat ZUS z 10 listopada 1999 r. w sprawie dokumentowania okresów zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń dla celów emerytalno-rentowych (niepublikowany).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »