| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym?

Osoba, która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, mimo że nie miała takiego obowiązku, co do zasady, nie może wystąpić z OFE. Wyjątkowo, przy ubieganiu się o emeryturę, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

UZASADNIENIE

365,00 złSerwis Prawno-Pracowniczy - wersja internetowa

Prawo do wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego pracownica będzie miała dopiero wtedy, gdy zgłosi wniosek o przyznanie emerytury oraz o przekazanie zgromadzonych w funduszu środków na dochody budżetu państwa.

Osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r. decyzję o zawarciu umowy z wybranym otwartym funduszem emerytalnym musiały podjąć do 31 grudnia 1999 r. Przystąpienie do OFE jest nieodwołalne i – co do zasady – nie można wystąpić z OFE.

Cofnięcie skutków deklaracji przystąpienia do OFE jest możliwe tylko w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach emerytalnych. Sytuacje te są związane z przejściem członka OFE na wcześniejszą emeryturę lub – od 5 lutego 2009 r. – z obliczeniem emerytury według tzw. mieszanych zasad. Tylko w przypadku ubiegania się o taką emeryturę można wystąpić z OFE.

WAŻNE!

Nie można rozwiązać umowy z otwartym funduszem emerytalnym np. w związku z osiąganiem przez fundusz słabych wyników finansowych.

W takich przypadkach niezadowolony członek OFE może tylko zdecydować się na przeniesienie do innego funduszu emerytalnego.

Wystąpienie z OFE przy ubieganiu się o wcześniejszą emeryturę na dotychczasowych zasadach

Możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego została przewidziana przede wszystkim w przypadku przechodzenia na wcześniejsze emerytury przyznawane na dotychczas obowiązujących zasadach, tj. na:

  • tzw. wcześniejszą emeryturę pracowniczą,
  • emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • emeryturę z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
  • emeryturę górniczą bez względu na wiek oraz wcześniejszą emeryturę górniczą, a także emeryturę w obniżonym wieku z tytułu wykonywania pracy górniczej,
  • emeryturę kolejową,
  • emeryturę nauczycielską przyznawaną bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., która przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego i ubiega się o jeden z wymienionych wyżej rodzajów emerytury, może złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W razie złożenia takiego wniosku ZUS przyznaje emeryturę i wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny. Umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się w ten sposób nieważna z mocy prawa.

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2011-12-15 10:07 Zgłoś

· Moje środki zgromadzone w OFE / ING/ wzrosły rok do roku 2010/ 2011 o 100 PLN , podczas gdy odprowadzone rocze składki netto / po potrąceniu kosztów/ wyniosły 2500 PLN. Co mi tam suche minus 2% stopy zwrotu. Po chłopsku po prostu OFE zubożyły mnie o 2400 PLN i tyle.Zwykłe złodziejstwo w majestacie Ustaw. Już wiadomo ,że 2012 będzie gorszy od poprzedniego , a nie ma pewności co do lat 2013, 2014,... Jak OFE się rozbucha , to do 2018 kiedy mam przejść na emeryturę / rocznik 1953/ zeżre nawet kilanaście tysięcy złotych z moich środków. Jeżeli politycy uchwalający tak złe Ustawy , mamiący obywateli wizją emerytury spędzanej w ciepłych krajach ,... mają resztkę honoru, to NIECH UCHWALĄ nową Ustawę dającą możliwość ucieczki z OFE. A tym z twórców Ustaw o OFE , którzy w mediach chwalili się tak zwanymi suwakami /przy założeniu np. 6% średniorocznego przyrostu wartości jednostki uczestnictwa wychodziły bajońskie kwoty emerytury po 20, 30 latach / , proponuję taki suwak w powiększeniu przyspawać do kręgosłupa.

avatar

2010-02-17 17:36 Zgłoś

Nie potrafię zrozumieć, dlaczego przy wystąpieniu z OFE (ubieganie się o wcześniejszą emeryturę) pieniądze zgromadzone na naszych kontach mają być przekazane na skarb państwa. Czy decydentom nie jest wstyd okradać w ten sposób obywateli ???

avatar

2009-08-20 11:43 Zgłoś

co z akwizycją do OFE? polecam wpis: http://ofe.bblog.pl/wpis,akwizytorzy;ofe;-;to;juz;jest;koniec;,34311.html

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem Infor.pl »