| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Przykład

Jan Kowalczyk mieszka w Krakowie. W związku z tym, że osiągnął wiek emerytalny (65 lat) i posiada odpowiedni staż ubezpieczeniowy (składający się z okresów ubezpieczenia zarówno w Polsce, jak i w USA), chce złożyć wniosek o przyznanie prawa do świadczenia emerytalnego w Oddziale ZUS w Krakowie (mimo że nie jest to jednostka właściwa do realizacji umów międzynarodowych). Oddział ten po skompletowaniu wszystkich dokumentów – w celu dalszego załatwienia wniosku – musi przesłać je do I Oddziału ZUS, Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Warszawie. Oznacza to, że zainteresowany w celu złożenia wniosku o przyznanie emerytury nie musi przyjeżdżać do Warszawy (i tu składać dokumentów). Złożenie wniosku w Oddziale ZUS w Krakowie (a nie bezpośrednio w Warszawie) trochę wydłuży załatwienie całej sprawy.

Osoba zamieszkała w USA wniosek o świadczenie emerytalne lub rentowe powinna zgłosić do terenowej placówki amerykańskiej Administracji Zabezpieczenia Społecznego. Natomiast osoba zamieszkała w państwie „trzecim” (np. w Kanadzie) może zgłosić wniosek do jednej z wyżej wymienionych instytucji właściwych – amerykańskiej lub polskiej, ale nie do instytucji ubezpieczeniowej w państwie „trzecim”.

Odpowiednie formularze

Przepisy umowy stanowią, że wniosek o świadczenie nie może zostać odrzucony wyłącznie z tego powodu, że został sporządzony w języku drugiej strony. Wniosek taki może zostać złożony zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Wnioski składane są na formularzach uzgodnionych przez instytucje obu stron. Po stronie polskiej są to formularze:

  • PL/USA 4 – wniosek o polską emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • PL/USA 5 – wniosek o polską rentę rodzinną,
  • PL/USA 6 – zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia w Polsce,
  • PL/USA 7 – opinia lekarska,
  • PL/USA 10 – wniosek o wypłatę polskiego zasiłku pogrzebowego.

Przyznanie polskich świadczeń z zastosowaniem postanowień umowy następuje nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek, oraz nie wcześniej niż od 1 marca 2009 r., tj. od daty wejścia w życie umowy.

Umowa nie stanowi podstawy do żadnych roszczeń o wypłatę świadczeń za jakikolwiek okres poprzedzający datę jej wejścia w życie ani do jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci, jeżeli dana osoba zmarła przed datą wejścia w życie umowy. Jednak umożliwia ona – na wniosek – ponowne ustalenie prawa do emerytury lub renty z zastosowaniem postanowień umowy, jeżeli jest to korzystniejsze dla świadczeniobiorcy. Dotyczy to świadczeń, do których prawo przyznano przed dniem wejścia w życie umowy.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK