| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Dwie umowy a dodatek za wysługę lat

Dwie umowy a dodatek za wysługę lat

Czy w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie dwóch odrębnych umów, dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikowi podwójnie?

Gmina zatrudnia w przedszkolu samorządowym pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik ten przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 10-letni zakończony okres zatrudnienia. Czy ten okres zaliczamy do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłacamy dodatek za wysługę lat z dwóch umów?

Tak. Zakończony okres zatrudnienia powinni Państwo zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłacić dodatek za wysługę lat z tytułu dwóch umów o pracę.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych). Zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wysokość dodatku za wysługę, nie podlega równolegle trwające zatrudnienie (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). W opisanej sytuacji nie ma jednak znaczenia, na podstawie ilu stosunków pracy pracownik wykonuje pracę w jednostce samorządowej. Prawo do dodatku za wysługę lat nabywa bowiem z każdej umowy. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy, aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).

Podstawa prawna:

  • art. 38 ust. 1, ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 645
  • § 7 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1050
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK