| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Nabycie prawa do urlopu uzupełniającego

Nabycie prawa do urlopu uzupełniającego

Wątpliwość może nasunąć sposób obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który w ciągu roku osiągnie staż uprawniający do urlopu w wyższym wymiarze. Jaki charakter będzie miał wynikły stąd urlop uzupełniający?

Problem:

Od 1 kwietnia 2013 r. zatrudniamy pracownika, który 1 września 2013 r. nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze (26 dni urlopu). Czy pracownikowi będzie przysługiwało 6 dni urlopu uzupełniającego w pełnej wysokości czy też proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku?

Odpowiedź:

Pracownik nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym u obecnego pracodawcy. W tym przypadku będzie to dodatkowo 5 dni urlopu.

Uzasadnienie

Pracownikowi, który wykorzystał w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy, a następnie w ciągu tego roku uzyskał prawo do tego urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Zwiększenie wymiaru urlopu następuje najczęściej wskutek upływu okresu pracy powodującego zwiększenie uprawnień urlopowych. Może być także skutkiem wliczenia do stażu pracy okresu nauki zakończonej podczas trwania zatrudnienia. Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze.

Jeżeli pracownik przez cały rok kalendarzowy był zatrudniony u jednego pracodawcy, wówczas ma prawo do wykorzystania urlopu uzupełniającego w pełnym wymiarze. Natomiast przy zmianie pracodawców w ciągu danego roku kalendarzowego również do urlopu uzupełniającego będzie miała zastosowanie zasada proporcjonalności.

W omawianym przypadku pracownik zatrudniony od 1 kwietnia br. ma prawo do:

  • 20/12 x 9 miesięcy = 15 dni urlopu.

Natomiast 1 września br. nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze:

  • 6/12 x 9 miesięcy = 4,5 dnia = 5 dni

W roku kalendarzowym, w którym nastąpiło nawiązanie stosunku pracy, pracownikowi u dotychczasowego pracodawcy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy, pod warunkiem że nie wykorzystał urlopu w przysługującym lub wyższym wymiarze (art. 1551 § 21 Kodeksu pracy).

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, do którego prawo (z wyjątkiem pierwszego roku pracy zawodowej) nabywane jest 1 stycznia każdego roku.

Podstawa prawna:

  • art. 1551 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675),
  • § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagradzania za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14, ost. zm. DzU z 2009 r. nr 174, poz. 1353).

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »