| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Natomiast po zmianie przepisów od 1 października 2013 r. nie obniża się już wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika, który rozpoczął i zakończył urlop wychowawczy w tym samym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD:

Przyjmijmy, że pracownik korzysta z urlopu wychowawczego w okresie od 1 kwietnia do 30 października 2014 r. Za 2014 r. przysługuje mu urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze. Nie będzie on już obniżany o 1/12 za każdy pełny miesiąc urlopu wychowawczego, tak jak to było w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2013 r.

Ponadto do Kodeksu pracy wprowadzono nowy przepis – art. 2931, z którego wynika, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na urlopach wychowawczych

Osoba korzystająca z urlopu wychowawczego jest objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w okresie korzystania z tego urlopu, jeśli nie jest emerytem ani rencistą i nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń (art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6 oraz art. 13 pkt 13 ustawy systemowej).

PRZYKŁAD:

Mariola C., opiekująca się w trakcie urlopu wychowawczego swoją 1,5-roczną córką, 15 października br. zaczęła wykonywać umowę zlecenia (na rzecz innego podmiotu niż pracodawca, który udzielił jej urlopu wychowawczego). Od tego dnia zleceniodawca powinien zgłosić ją do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorcę, a pracodawca powinien zaprzestać składania imiennych raportów z wykazanymi składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne finansowane z budżetu za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym powinna złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie. Na jego podstawie pracodawca prześle do ZUS stosowne dokumenty ubezpieczeniowe (zob. rozdział 4 – Dokumenty rozliczeniowe).

Wzór oświadczenia składanego płatnikowi składek przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym

Osoba mająca dodatkowy tytuł do ubezpieczeń (poza urlopem wychowawczym) podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego dodatkowego tytułu. Nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu urlopu. Za dodatkowy tytuł do ubezpieczeń nie uważa się umowy o pracę, z której osoba przeszła na urlop wychowawczy. Jednocześnie tytuł do ubezpieczeń, którym jest stosunek pracy, ulega „zawieszeniu” na okres przebywania na urlopie wychowawczym.

UWAGA!

Za „inny tytuł do ubezpieczeń” nie uważa się stosunku pracy, z tytułu którego osoba uzyskała prawo do urlopu wychowawczego.

Tytuły do ubezpieczeń zostały wymienione w przepisach ustawy systemowej. Wśród nich oprócz umowy o pracę najczęściej występujące to umowy cywilnoprawne o charakterze umowy zlecenia, umowa o pracę nakładczą, prowadzenie pozarolniczej działalności itd.

Od 1 września 2013 r. osoba, która podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie może zatrudnić do opieki nad dzieckiem niani na podstawie umowy uaktywniającej, w rozumieniu ustawy o opiece nad dzieckiem w wieku do lat 3 (art. 51 ust. 5 pkt 3 ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3). Oczywiście osoba przebywająca na urlopie wychowawczym i podlegająca ubezpieczeniom z tego tytułu może zatrudnić nianię na podstawie „zwykłej” umowy cywilnoprawnej o charakterze umowy zlecenia lub na podstawie umowy o pracę, ale w takiej sytuacji składki za nianię będą finansować płatnik (rodzic) i ubezpieczony (niania). Umowa z nianią nie uprawnia wówczas do sfinansowania jej składek ze środków budżetowych.

UWAGA!

Osoba, która podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu urlopu wychowawczego, nie może skorzystać z budżetowego finansowania składek za nianię, jeżeli zdecyduje się taką osobę zatrudnić do opieki nad swoim dzieckiem.

PRZYKŁAD:

Joanna A. jest matką samotnie wychowującą dziecko i przebywa obecnie na urlopie wychowawczym. Pracodawca zgłasza Joannę A. do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego oraz rozlicza za nią należne składki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Od 1 października 2013 r. ubezpieczona zawarła umowę zlecenia, ale nie zdecydowała o przerwaniu urlopu wychowawczego. Planuje zatrudnić nianię, która opiekowałaby się córką w czasie, gdy będzie wykonywać prace zlecone.

Polecamy artykuły

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autorzy:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki - prawnik, ekspert i praktyk, od 13 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK