| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby

Długotrwała choroba pracownika może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, w trybie art. 53 k.p. W zależności od długości zatrudnienia przed chorobą przepisy prawa pracy przewidują zróżnicowaną ochronę.

Jeśli więc pracownik był zatrudniony przed chorobą krócej niż 6 miesięcy, a niezdolność do pracy nie była spowodowana wypadkiem przy pracy ani chorobą zawodową, wówczas pracodawca może rozwiązać (choć nie musi) umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli upłyną 3 miesiące ciągłej choroby, a pracownik jest dalej niezdolny do pracy (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a k.p.). Jeżeli natomiast pracownik przed chorobą był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, wówczas okres ochronny przed rozwiązaniem wynosi łącznie 182 dni (a więc okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego łącznie). Natomiast jeśli zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne, wówczas okres ochronny rozciąga się także na pierwsze 3 miesiące pobierania tego świadczenia. Tak więc, jeśli po upływie tych okresów pracownik jest dalej niezdolny do pracy, wówczas pracodawca może z nim umowę rozwiązać bez wypowiedzenia.

WAŻNE!

Okres ochronny przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, nie zależy od stażu pracy sprzed choroby.

Jednak, jeśli pracownik stawi się do pracy i skierowany na badania do lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca ma podpisaną umowę, otrzyma zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na swoim dotychczasowym stanowisku, wówczas pracodawca nie może rozwiązać umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 k.p.

 

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK