| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Nie wolno mu jednak pominąć sugestii w sprawie terminów urlopu wypoczynkowego pochodzących od:

  • pracownicy bezpośrednio powracającej z urlopu macierzyńskiego (dotyczy to także ojca wychowującego dziecko),
  • młodocianego pracownika uczęszczającego do szkoły w okresie ferii szkolnych.

Artykuł 162 k.p. wprowadza wyjątek od reguły, zgodnie z którą pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Określa jednocześnie, na jakich warunkach urlop ten może zostać podzielony.

Z urlopem wypoczynkowym podzielonym na części możemy mieć do czynienia przy jednoczesnym spełnieniu 2 warunków:

  • z wnioskiem o podzielenie urlopu występuje pracownik (nie może to nastąpić z inicjatywy pracodawcy nawet za zgodą pracownika),
  • urlop nie może być podzielony dowolnie, co najmniej jedna część wypoczynku musi trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (razem z niedzielami, świętami i dniami wolnymi od pracy).

W przypadku gdy obydwa te warunki nie zostaną spełnione, urlop powinien być udzielony pracownikowi w całości. Pracownik nie może domagać się od pracodawcy innego podziału przysługującego mu urlopu. Pracodawca musi przestrzegać zasad określonych w Kodeksie pracy.

Przykład
Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca zamierza udzielić mu urlopu w 4 częściach po 5 dni, między poszczególnymi częściami urlopu znajdują się okresy pracy rzędu 2–3 miesięcy. Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom wynikają bezpośrednio z przepisów kodeksowych. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, jednak w takim przypadku, co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wskazany wyżej sposób udzielenia urlopu należy więc uznać za nieprawidłowy. Nawet jeżeli to pracownik złożył wniosek, zgodnie z którym urlop miałby być wykorzystany np. w 4 częściach po 5 dni, nie może zostać uwzględniony przez pracodawcę.

Dzień urlopu a dzień pracy

Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi w dni, które są dla tego pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowy, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu (art. 1542 k.p.).

WAŻNE!
Zasadniczo jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Według takich zasad udziela się urlopów również pracownikom, których dobowa norma czasu pracy wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin. Zasada ta dotyczy np. lekarzy i pracowników niepełnosprawnych.

Kodeks pracy dopuszcza możliwość udzielenia pracownikowi urlopu na część dnia pracy tylko w jednym przypadku, tj. gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

W praktyce udzielanie pracownikom urlopu w wymiarze godzinowym, odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy, będzie dotyczyło tych pracowników, którzy świadczą pracę w wymiarze wyższym lub niższym niż 8 godzin dziennie, a więc przede wszystkim zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy oraz pracujących na część etatu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK