| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Pracownik u kolejnego pracodawcy też będzie miał prawo do urlopu w wymiarze:

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Oczywiście, jeżeli pracownik u dotychczasowego pracodawcy wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikałoby to z przepracowanego w danym roku okresu, u kolejnego pracodawcy będzie miał prawo do urlopu, ale już odpowiednio skróconego.

WAŻNE!
Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego urlop należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może jednak przekroczyć przysługującego pracownikowi wymiaru, czyli 20 lub 26 dni.

Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do skorzystania z 4 dni urlopu wypoczynkowego na żądanie w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 k.p.).

Celem urlopu na żądanie jest pozostawienie 4 dni urlopu do pełnej dyspozycji pracownika. Nie są one uwzględniane w planie urlopów ani w ustaleniach między stronami stosunku pracy co do terminu jego wykorzystania. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia tych dni na żądanie pracownika, które może być zgłoszone najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu.

Tym samym pracownik, który nie może stawić się na stanowisku pracy w związku z nieprzewidzianymi zdarzeniami albo ze względu na swoje prywatne potrzeby, ma możliwość zażądania od pracodawcy udzielenia dnia wolnego w ramach przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

WAŻNE!
Wymiar urlopu na żądanie nie jest uzależniony od ogólnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Urlop na żądanie przysługuje z puli urlopowej pracownika należnej mu za rok kalendarzowy. Wobec tego bez względu na to, czy wymiar urlopu pracownika wynosi 20 czy 26 dni urlopu, zawsze przysługuje mu prawo do 4 dni urlopu na żądanie.

WAŻNE!
Do urlopu na żądanie nie ma zastosowania również zasada proporcjonalności, ponieważ ma on stały wymiar przypisany do roku kalendarzowego, wynoszący 4 dni, niezależnie od tego, jaki wymiar urlopu wypoczynkowego ma pracownik w danym roku.

Nie ma także znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony na pełny czy niepełny etat. Dzień urlopu na żądanie jest równy liczbie godzin do przepracowania w danym dniu (w dniu, w którym pracownik wystąpił z żądaniem) zgodnie z rozkładem i sporządzonym na jego podstawie harmonogramem czasu pracy. Istotne jest tylko czy w danym roku pracownikowi pozostał jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W przeciwnym wypadku pracownik nie będzie mógł skorzystać z dni urlopu na żądanie.

WAŻNE!
Pracownik bez względu na obowiązujący go system i wymiar czasu pracy może w ciągu roku kalendarzowego 4 razy skorzystać z urlopu na żądanie bez względu na to, ile godzin danego dnia ma pracować.

Podstawowe zasady dotyczące urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy może wynosić 20 lub 26 dni i w danym roku nie może być wyższy. Zasada ta dotyczy jednak tylko urlopu wypoczynkowego, do którego nabywa się prawo w danym roku kalendarzowym, czyli do tzw. bieżącego urlopu pracownika.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownikowi w danym roku udziela się również urlopu zaległego. Wówczas faktycznie liczba dni wykorzystanego przez takiego pracownika urlopu zaległego oraz urlopu wypoczynkowego z danego roku może być wyższa niż 20 lub 26 dni.

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 k.p.).

Co więcej, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 k.p.).

Przed ustaleniem planu urlopów pracodawca zbiera propozycje terminów wypoczynku od pracowników w celu uwzględnienia w planie wskazanych przez pracowników terminów. Nie jest jednak związany tymi wnioskami, jeżeli uzna, że propozycje zatrudnionych zakłócą normalny, nieprzerwany tok pracy. W przypadku gdy pracownik nie poda precyzyjnie dat, a tylko określi termin urlopu jako przedział kilku miesięcy, np. czerwiec–sierpień, pracodawca może skierować takiego pracownika na wypoczynek w terminie przez siebie wskazanym. A zatem to pracodawca ostatecznie decyduje o planie, a więc i terminach, w których pracownicy będą wypoczywali. Jeśli więc większość zabiega o urlop w sierpniu, to aby zapewnić prawidłową działalność zakładu pracodawca może odmówić części pracownikom urlopu w tym terminie i ustalić z nimi inne daty wykorzystania urlopów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK