| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się:

  • dzieląc podstawę wymiaru (wynagrodzenie pracownika w stałej stawce miesięcznej z miesiąca wykorzystywania urlopu lub ustalone na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia) przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa; w taki sposób otrzymamy wynagrodzenie za godzinę pracy tego pracownika,
  • następnie tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Tabela nr 1

Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2010 r.

@RY1@i26/2010/024/i26.2010.024.000.0011.101.jpg@RY2@

@RY1@i26/2010/024/i26.2010.024.000.0011.102.jpg@RY2@

Składniki wynagrodzenia określone w stałej miesięcznej stawce wynagrodzenia uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu korzystania z urlopu. W sytuacji gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości, w miesiącu wykorzystywania urlopu powinien otrzymać wynagrodzenie w przysługującej mu stałej miesięcznej wysokości, bez względu na długość trwania urlopu. Dlatego też pracownik wykorzystujący urlop w danym miesiącu otrzyma w dniu wypłaty normalne wynagrodzenie, czyli w wysokości takiej, jakie by mu wypłacono, gdyby z tego urlopu nie korzystał.

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (z wyjątkiem stałych stawek miesięcznych wynagrodzenia) uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Dodatkowo, w przypadkach znacznego wahania wysokości takich składników mogą być one uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Do zmiennych składników wynagrodzenia można zaliczyć m.in.:

  • wynagrodzenie prowizyjne,
  • wynagrodzenie określone stawką godzinową,
  • wynagrodzenie akordowe,
  • wynagrodzenie za nadgodziny oraz
  • dodatki za pracę w porze nocnej.

Wyliczona na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia średnia z 3 miesięcy stanowi tzw. podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego.

WAŻNE!
Pracownicy otrzymują również świadczenia wypłacane za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, np. premie kwartalne czy półroczne. Takie składniki wynagrodzenia nie są wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego pracownika.

Przykład

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1100 zł. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik otrzymuje również wyrównanie do kwoty wynagrodzenia minimalnego. Pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy od 10 do 23 maja.

Wynagrodzenie pracownika wymaga wyrównania, gdyż jest niższe niż minimalne wynagrodzenia przewidziane na 2010 r., czyli 1317 zł.

Pracownik otrzymuje 1100 zł tytułem wynagrodzenia:
1317 zł – 1100 zł = 217 zł – tyle wynosi wypłacane pracownikowi wyrównanie.

Przy obliczaniu wynagrodzenia za 10 dni urlopu tego pracownika nie będziemy brali pod uwagę kwoty wypłacanego temu pracownikowi wyrównania. Jak wynika z § 6 rozporządzenia urlopowego, kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego pracownika.

1100 zł – stanowi zatem podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego tego pracownika
10 dni – czas urlopu wypoczynkowego.

W maju 2010 r. do przepracowania są 152 godziny:

1100 zł : 152 godz. = 7,24 zł – stawka za godzinę pracy;
10 dni x 8 godz. pracy = 80 godz. urlopu wypoczynkowego;
80 godz. x 7,24 zł = 579,20 zł.

Pracownik za 10 dni urlopu wypoczynkowego otrzyma 579,20 zł tytułem wynagrodzenia urlopowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK