| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie stałe

Jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, wówczas przy ustalaniu wynagrodzenia za przestój nie stosuje się zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, w tym reguły, że wynagrodzenie za czas urlopu ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Nie uwzględnia się tu takich składników wynagrodzenia, których przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. A zatem w wynagrodzeniu tym nie uwzględnia się żadnych innych składników wynagrodzenia, także premii uznaniowej, nawet jeśli faktycznie była co miesiąc wypłacana.

WAŻNE!
Do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 § 1 k.p. nie mają zastosowania zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop i wobec tego w wynagrodzeniu tym nie mogą być uwzględnione inne składniki niż te, które wynikają z zaszeregowania pracownika i są określone stawką godzinową lub miesięczną (wyrok SN z 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00, OSNP 2002/11/268).

Przykłady
W lutym 2010 r. przez 5 dni pracownik nie świadczył pracy w związku z niezawinionym przez siebie przestojem. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4000 zł, 10% dodatek stażowy oraz zmienne premie miesięczne.

Pensję przestojową należy ustalić jedynie z miesięcznej stawki wynagrodzenia, tj. kwoty 4000 zł. W przypadku wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną, przy ustalaniu kwoty wynagrodzenia za czas postoju nie uwzględnia się bowiem żadnych innych składników wynagrodzenia.

Aby obliczyć wynagrodzenie za czas przestoju pracownika, który otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne, należy:

  • obliczyć stawkę wynagrodzenia za 1 godzinę pracy (a tym samym 1 godzinę przestoju) – miesięczną stawkę wynagrodzenia trzeba podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
  • ustalić kwotę wynagrodzenia za czas przestoju – 1 stawkę godzinową wynagrodzenia za czas przestoju należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

***

W marcu 2010 r. Jacek T. z powodu przestoju nie świadczył pracy przez 8 dni (64 godziny). Na wynagrodzenie pracownika składa się jedynie płaca zasadnicza w wysokości 2500 zł, a pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas przestoju, należy:

  • wynagrodzenie pracownika podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w marcu, tj. 184 godz.:
    2500 zł : 184 godz. = 13,59 zł/godz.,
  • stawkę za 1 godzinę przestoju pomnożyć przez liczbę godzin przestoju:13,59 zł/godz. x 64 godz. przestoju = 869,76 zł.

Za czas przestoju pracownik wynagradzany stałym wynagrodzeniem miesięcznym powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie przysługiwałoby mu, gdyby w tym czasie pracował, tj. 869,76 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK